10 tysięcy osób na wylocie. To mogą być pierwsze ofiary zakazu handlu w niedzielę

Zakaz handlu w niedzielę może się przyczynić do zniknięcia 10 tys. miejsc pracy w branży ochroniarskiej.
Zakaz handlu w niedzielę może się przyczynić do zniknięcia 10 tys. miejsc pracy w branży ochroniarskiej. Fot. Jakub Ociepa / Agencja Gazeta
Ochrona to nie handel, ale związek między tymi branżami nie podlega żadnej wątpliwości. Jak szacuje Polski Holding Ochrony, w rezultacie wprowadzenia zakazu handlu w niedzielę pracę może stracić dziesięć tysięcy osób zatrudnionych w ochronie.

Sieci handlowe nie zapowiadają zwolnień, ale branża ochroniarska przewiduje, że zapotrzebowanie na pracę ochroniarzy drastycznie spadnie. – W całej branży ochrony pracuje około 250 tysięcy osób, a zatrudnienie w ostatnich latach stopniowo spada w związku ze wzrostem kosztów pracy, wynikającym z „ozusowania” umów-zleceń, wprowadzenia minimalnej stawki godzinowej i podnoszenia płacy minimalnej. Ograniczenie handlu w niedziele może wywołać jeszcze silniejszą redukcję zatrudnienia – podsumowuje na łamach „Pulsu Biznesu” członek rady nadzorczej PHO (Polski Holding Ochrony), Sławomir Wagner.

Ochroniarze ofiarami zakazu handlu w niedziele?

Wyliczenia PHO nie są skomplikowane: w Polsce jest około 7000 sklepów wielkopowierzchniowych i tych w galeriach handlowych. W dzień handlowy obsada takiego sklepu to dziesięć osób. W nocy zostają dwie. W wolne niedziele będzie realizowany ten drugi scenariusz, co oznacza niemal 5-procentowy spadek roboczogodzin. A to przekłada się na likwidację 7 do 10 tysięcy miejsc pracy w 2018 roku.

Wagner zastrzega, że to ostrożne szacunki (pokrywają się one z wcześniejszymi analizami PwC), a liczba zagrożonych miejsc pracy będzie rosła wraz z wprowadzeniem trzech wolnych niedziel w 2019 roku i całkowitym zakazem zaplanowanym na 2020 r.

Co trzeci z pracowników tej branży posiada licencję. Taki pracownik nie powinien mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia w innym miejscu. – Pozostałym będzie trudniej, choć oczywiście sytuacja w Polsce jest taka, że w wielu branżach brakuje rąk do pracy – podsumowuje Wagner. – Niewątpliwie jednak dla ochroniarzy pracy będzie wyraźnie mniej, a wraz z rozwojem technologii monitoringu zatrudnienie w naszej branży będzie spadać – ucina.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.