Większość Polaków oczekuje w tym roku podwyżek. Menedżerowie postarają się tę presję przeczekać

Ponad 61 proc. pracowników w Polsce oczekuje wkrótce podwyżki. Ale dać podwyżkę chce mniej niż co trzecia firma.
Ponad 61 proc. pracowników w Polsce oczekuje wkrótce podwyżki. Ale dać podwyżkę chce mniej niż co trzecia firma. Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Badanie „Barometr rynku pracy”, jakie przeprowadza Work Service, w zasadzie nie pozostawia większych wątpliwości: większość z nas oczekuje w tym roku podwyżek. Jednocześnie zaledwie co trzecia firma deklaruje w badaniach, że podniesie płace. Co może oznaczać, że w kolejnych kwartałach może nas czekać wiele spektakularnych sporów płacowych.

„Obecnie 61,5 proc. Polaków spodziewa się w najbliższym czasie podwyżki” – piszą autorzy badania. – „Jest to wynik o 8,2 pkt wyższy niż przed rokiem i najwyższe wskazanie od 2013 roku” – dowodzą. Trend jest szczególnie widoczny wśród pracowników przed 35. rokiem życia - podkreśla TVN24bis.

Być może to efekt wszechobecnych rozważań na temat „rynku pracownika”, liczonej na przeszło 100 tysięcy osób luki w rynku pracy czy spektakularnego rozwoju niektórych branż. Według ekspertów bezrobocie w Polsce w zasadzie graniczy już z bezrobociem dobrowolnym, w wielu przypadkach pracownicy zza wschodniej granicy – przeważnie z Ukrainy – nie rozwiązują problemu z niedoborem siły roboczej.

Nie ma jednak wątpliwości, że Polak poczuł się w pracy pewniej. O zatrudnienie obawia się zaledwie 12,9 proc. ankietowanych, czyli 5 proc. mniej niż w zeszłym roku. Ba, w przypadku osób z wykształceniem zawodowym odsetek tych, którzy przeżywają jakieś rozterki wynosi 7,1 proc. I ma to swoje uzasadnienie: ponad 40 proc. firm zapowiada w najbliższym czasie rekrutację – co jest najlepszym wynikiem w historii prowadzonych przez Work Service badań.


Problem jednak w tym, że te nadzieje na podwyżkę w bieżącym roku najwyraźniej zrodziły się na podstawie powszechnej presji płacowej, a nie negocjacji i zapowiedzi menedżerów. Nie dość bowiem, że 55 proc. zatrudnionych dostało w ubiegłym roku mniejsze lub większe podwyżki, to zaledwie 29 proc. firm przyznaje się do planowania na ten rok jakichś wzrostów płac. „Najchętniej wynagrodzenia będą podnosić duże firmy o zatrudnieniu ponad 250 pracowników (35 proc.) i z sektora handlowego (39,6 proc.)” – można przeczytać w raporcie. Pozostałych na podwyżki albo nie stać, albo będą chciały przeczekać panujące na rynku pracy nastroje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.