Wykorzystaj ostatnie dni mrozu, by się ich pozbyć. Będziesz zdrowszy

Alergicy mogą skorzystać z mrozów, żeby pozbyć się roztoczy.
Alergicy mogą skorzystać z mrozów, żeby pozbyć się roztoczy. Fot. Karolina Sikorska / Agencja Gazeta
Kiedy temperatura spada do dziesięciu stopni na minusie, alergicy mają niepowtarzalną szansę zrobić porządek z roztoczami. Wystarczy wystawić dywany na świeże powietrze, na balkon czy taras.

Zostały jeszcze dwie noce (w północno-wschodniej Polsce kilka więcej), żeby alergicy mogli pozbyć się wszechobecnych w dzisiejszych mieszkaniach roztoczy. Jak doradza Radio ZET, wystarczy w tym celu wystawić dywany czy pościel na działanie świeżego, mroźnego powietrza. Takiej kilkunastogodzinnej kwarantanny roztocza nie mają szansy przetrwać.

Jak pozbyć się roztoczy
Najlepszy byłby siarczysty mróz w okolicach dwudziestu stopni na minusie – tak przynajmniej przekonuje dr Aleksandra Gliniewicz z Zakładu Parazytologii Lekarskiej i Chorób Przenoszonych przez Wektory NIZP-PZH. – Pościel trzeba wystawić na zewnątrz na około 12 godzin, czyli całą noc lub cały dzień. Ja tak robię. To ekologiczny sposób na pozbywanie się roztoczy – radzi ekspertka.

Po nocy należy następnie dywan wytrzepać i najlepiej, żeby nie brał się za to alergik. „Wymrożenie” roztoczy nie załatwia oczywiście problemu w stu procentach: źródłem alergii są pancerzyki oraz odchody tych stworzeń, więc zalecany przez ekspertkę zabieg warto połączyć z generalnymi porządkami w domu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.