Pierwsza niedziela z zakazem handlu i… Pierwszy mandat dla właściciela sklepu

W całym kraju obowiązuje zakaz handlu. Są już pierwsze mandaty.
W całym kraju obowiązuje zakaz handlu. Są już pierwsze mandaty. Foto: Tomasz Kamiński / Agencja Gazeta
Dzisiaj przypada pierwsza niedziela z zakazem handlu. Już wcześniej inspekcja handlowa zapowiadała na ten dzień pierwsze kontrole. Okazuje się, że będą pierwsze mandaty.

Pierwszego marca weszła w życie ustawa, która początkowo ograniczyła (do końca tego roku handel będzie można prowadzić w pierwszą i ostatnią niedzielę miesiąca), a po okresie przejściowym całkowicie zakaże handlu w niedziele. Nie dotyczy to wszystkich podmiotów, ponieważ lista wyjątków jest bardzo długa. Poza sklepami, w których właściciele osobiście będą mogli prowadzić sprzedaż, znajdą się na niej między innymi apteki, kwiaciarnie, cukiernie, piekarnie, stacje benzynowe i pod pewnymi określonymi przez ustawodawcę warunkami sklepy na dworcach.

W związku z zakazem Państwowa Inspekcja Pracy zapowiedziała kontrole. Rzecznik PIP poinformowała, że zakaz wykonywania pracy związanej ze sprzedażą dotyczy nie tylko osób zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę, ale również wszystkich zatrudnionych na podstawie umów cywilnoprawnych. W przypadku złamania zakazu, inspektor PIP może nałożyć na właściciela sklepu mandat w wysokości 1-2 tys. złotych, zaś w przypadku recydywy nawet do 5 tys. złotych.

Pierwsza niedziela z zakazem i pierwszy mandat
Jak informuje portal „gorzowianin.com”, w mieście zamknięte są wszystkie sklepy wielkopowierzchniowe, dyskonty oraz sklepy w galeriach handlowych. Otwarte są za to sklepy osiedlowe, w których zgodnie z zapisami ustawy sprzedaż mogą prowadzić wyłącznie właściciele.


Nad przestrzeganiem zakazu w całym kraju czuwa Państwowa Inspekcja Pracy. W Gorzowie Wielkopolskim kontrole przewidziane są do godziny 18. Oprócz tego PIP uruchomiła też specjalną infolinię, na którą można zgłaszać przypadki naruszenia zakazu handlu.

Właśnie telefonicznie wpłynęło dzisiaj do PIP zgłoszenie o możliwości złamania zakazu handlu przez jednego z właścicieli sklepów w Gorzowie Wielkopolskim. Na miejsce wyruszyli pracownicy PIP, którzy stwierdzili, że sprzedaż alkoholu w sklepie prowadzi pracownica zatrudniona na podstawie umowy cywilnoprawnej. W związku z tym wobec właściciela sklepu zostanie wszczęte postępowanie karne. Jak poinformował Piotr Gontarczyk z Państwowej Inspekcji Handlowej, na właściciela sklepu zostanie nałożony mandat w wysokości 1000 złotych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.