Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę? Kilka swoich sklepów otworzy między innymi Biedronka

Już w najbliższą niedzielę odczujemy wprowadzenie zakazu handlu. Otwarte będą tylko niektóre placówki handlowe.
Już w najbliższą niedzielę odczujemy wprowadzenie zakazu handlu. Otwarte będą tylko niektóre placówki handlowe. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
Już w niedzielę czeka nas pierwsza niedziela z zakazem handlu. Ponieważ ustawa przewiduje wiele wyjątków, część punktów handlowych będzie mogła prowadzić sprzedaż również w niedziele objęte zakazem. Otwarte będą niektóre centra handlowe i sklepy na dworcach, wśród nich również Biedronka.

Ustawa, która w tym roku zakaże handlu tylko w niektóre niedziele przewiduje 32 wyjątki. Zakaz nie będzie obowiązywał między innymi piekarni, cukierni, kwiaciarni, kiosków, sklepów sprzedających pamiątki i dewocjonalia, stacji paliw, a także placówek znajdujących hotelach i na dworcach, ale pod warunkiem, że będą prowadziły sprzedaż "w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych".

Gdzie zrobisz zakupy w niedzielę objętą zakazem handlu?
Ponieważ zakaz handlu nie obejmuje między innymi tych sklepów, w których sprzedaż będzie prowadzić właściciel, możemy się spodziewać, że otwarte będą niektóre Żabki. Sieć już wcześniej zachęcała franczyzobiorców do otwierania sklepów w wolne niedziele, w ramach bonusu oferowała między innymi bezpłatną ochronę dla tych sklepów, które będą w ten dzień prowadzić sprzedaż. Może się okazać, że nie wszystkie sklepy tej sieci będą otwarte, ponieważ część sklepów podlega pod jednego franczyzobiorcę.

Zakupy będzie też można zrobić w sklepach prowadzonych bezpośrednio przy stacjach benzynowych. W związku z tym wyjątkiem zapisanym w ustawie na ciekawy model zdecydowało się Intermarche. Sieć planuje otwierać przy swoich supermarketach stacje benzynowe. Przy każdej z nich ma być zlokalizowany mały sklepik sieci, który będzie mógł zaopatrywać klientów podstawowe produkty dostępne w tej sieci.


Otwarte galerie handlowe
Zakaz handlu nie obejmuje galerii handlowych jako całości, ponieważ same nie prowadzą działalności związanej ze sprzedażą. Na ich terenie będą mogły być otwarte lokale gastronomiczne, kina, centra rozrywki, ale także kioski, apteki, kwiaciarnie, jak również sklepy, w których sprzedaż będą prowadzić osobiście właściciele. Otwarte mogą być również zlokalizowane na terenie galerii placówki Poczty Polskiej.

W przypadku tej ostatniej dowiedzieliśmy się, że będą prowadzone działania mające określić, czy prowadzenie sprzedaży w centrach handlowych w niedziele objęte zakazem będzie miało uzasadnienie ekonomiczne. "Otwieranie placówki pocztowej w niedzielę musi być opłacalne biznesowo i odpowiadać na potrzeby klientów, będziemy więc podejmować decyzje odnośnie ich dalszego funkcjonowania" - czytamy w informacji od rzecznik Poczty Polskiej.

Sklepy na dworcach
Sklepy zlokalizowane na dworcach będą mogły prowadzić sprzedaż w niedziele objęte zakazem handlu pod jednym warunkiem zapisanym w ustawie - "w zakresie związanym z bezpośrednią obsługą podróżnych". Nie do końca wiadomo co to oznacza.

Próbowali to kilka dni temu uściślić uczestnicy konferencji zorganizowanej w związku ze zbliżającą się pierwszą niedzielą, w którą zakaz handlu ma obowiązywać. Anna Martuszewicz, wicedyrektor Departamentu Prawnego w Głównym Inspektoracie Pracy na pytanie o możliwość prowadzenia sprzedaży przez sklepy spożywcze zlokalizowane na terenie dworców, odpowiedziała: „Przyjmiemy, że tak”. Dlatego też wielu obecnych na konferencji mogło zrozumieć, że sklepy tego typu zostaną uznane za prowadzące bezpośrednią obsługę podróżnych.

Jednak dzień później – w środę - Państwowa Inspekcja Pracy wydała oświadczenie, w którym uściśliła, że deklaracja dotyczyła zaledwie jednego sklepu sieci Biedronka, położonego na Dworcu Centralnym w Warszawie.

W dalszej części oświadczenia PIP informuje również, że każdy przypadek odnoszący się do zakazu handlu w niedziele będzie rozpatrywany indywidualnie, a kluczowe dla decyzji będzie położenie sklepu – bezpośrednio w budynkach dworcowych, czy też zintegrowanej z dworcem galerii handlowej. Zgodnie z wykładnią PIP, punkty handlowe zlokalizowane na terenie tych galerii handlowych nie pełnią funkcji bezpośredniej obsługi podróżnych.

Otwarte Biedronki na dworcach
W związku z informacjami udzielanymi przez PIP zadaliśmy pytanie sieci Biedronka, czy w niedziele objęte zakazem handlu będą otwierać sklepy zlokalizowane bezpośrednio w budynkach dworców.

W odpowiedzi udzielonej przez pana Arkadiusza Mierzwę, Kierownika ds. Komunikacji Korporacyjnej w Jeronimo Martins Polska S.A. czytamy, że „W najbliższą niedzielę, 11.03, sklepy sieci Biedronka zlokalizowane na dworcach będą otwarte”. Dotyczy to zaledwie kilku sklepów w skali całego kraju, ponieważ bezpośrednio na dworcach znajdują się Biedronki w Warszawie (Warszawa Wschodnia i Warszawa Centralna), Krakowie, Poznaniu i Grudziądzu. Dodatkowo w piątki i soboty sklepy sieci będą pracowały dłużej – „co najmniej do godz. 22:00, a w wybranych lokalizacjach nawet do 23:00”.

Pytanie o plany związane z otwieraniem sklepów na terenie dworców w cały kraju skierowaliśmy również do sieci Rossmann. Cały czas czekamy na odpowiedź w tej sprawie.

Showroomy wielkopowierzchniowe
Już w niedzielę okaże się również, czy realizacji doczekają się również inne pomysły związane z handlem w niedziele objęte zakazem handlu. Wśród nich był między innymi koncept związany z "show roomami". Na ten oryginalny pomysł wpadł Grzegorz Lipnicki, prezes Top Secret. - Prawo mówi o zakazie handlowania, a nie otwieraniu sklepów, więc prawdopodobnie niektórzy otworzą swoje salony w niedziele na zasadzie konceptów typu "show room". Będzie w nich można na przykład tylko przymierzyć ubrania, a zamówienie złożyć przez internet - powiedział Lipnicki.

Galerie handlowe jak dworce
Brak precyzji w zapisach ustawy chciała też wykorzystać gdańska Galeria Metropolia, sąsiadująca bezpośrednio z dworcem kolejowym. Otóż, galeria ta na swoim terenie chce... otworzyć kasy biletowe PKP i urządzić poczekalnię! Przebiła tym samym wszystkie dotychczasowe pomysły, o których i my już wspominaliśmy.

Dyrekcja oficjalnie poinformowała, iż działania te mają spowodować duże udogodnienia dla pasażerów. - Od samego początku zakładaliśmy wprowadzenie „funkcji dworcowych”, aby wachlarz usług dla pasażerów był kompletny: obejmował poczekalnie, kasy biletowe, informację pasażerską oraz rozbudowaną gastronomię - powiedział „Gazecie Wyborczej” Andrzej Klein, dyrektor Galerii Metropolia. Tym samym odcina się od spekulacji, że pomysł wprowadzenia funkcji dworca do budynku centrum handlowego powstał wyłącznie w związku z wprowadzeniem zakazu handlu w niedziele.

O tym, które sklepy i galerie handlowe będą czynne i gdzie będziemy w związku z tym mogli zrobić zakupy przekonamy się już w najbliższą niedzielę.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.