1000 złotych podwyżki i ani grosza mniej. Inaczej system edukacji upadnie do reszty

Systemu edukacji nie uratują stuzłotowe podwyżki. 1000 złotych to minimum.
Systemu edukacji nie uratują stuzłotowe podwyżki. 1000 złotych to minimum. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
W tegorocznym budżecie przewidziano środki na 5-procentową podwyżkę nauczycielskich pensji. Jednak zdaniem Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Kadry Kierowniczej Oświaty, to kropla w morzu potrzeb: wynagrodzenia należałoby powiększyć o tysiąc złotych. Kosmetyczne podwyżki „nie powstrzymają obniżenia jakości edukacji”.

Podwyżki zaplanowano na 1 kwietnia. Minimalne wzrosty to 114 złotych dla nauczyciela-stażysty, 118 złotych – w przypadku nauczyciela kontraktowego, 134 – dla nauczyciela mianowanego i wreszcie 157 złotych dla nauczyciela dyplomowanego.

OSKKO uważa, że to zmiana pozorna. – Dalsze zaniedbywanie potrzeb kadrowych oświaty prowadzi do coraz niższej jakości edukacji, opartej na wysoko zmotywowanych, wykształconych, ciągle się doskonalących nauczycielach oraz dyrektorach – cytuje stanowisko organizacji Portal Samorządowy.

„Wieloletnie niedoinwestowanie najważniejszego zasobu oświaty, tj. kadry pedagogicznej […] owocuje powrotem negatywnej selekcji do zawodu nauczycielskiego i demotywację zatrudnionych już nauczycieli” – piszą przedstawiciele stowarzyszenia. – „Rekomendujemy gruntowną zmianę postępowania państwa w tej sprawie. Uczestnicy naszych dyskusji widzą potrzebę odczuwalnego podwyższenia płac nauczycieli wszystkich stopni awansu zawodowego – wysokości nie mniejszej niż 1000 złotych brutto na każdy etat” – dodają.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.