Przez mroźną zimę w H&M wiosenne wyprzedaże. Rekordowo dużo ubrań w magazynach

Akcje szwedzkiego giganta modowego H&M są na najniższym poziomie od wielu lat.
Akcje szwedzkiego giganta modowego H&M są na najniższym poziomie od wielu lat. Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Drugi co do wielkości producent odzieży na świecie ma problemy. Zyski firmy spadły o kilkadziesiąt procent w porównaniu z rokiem ubiegłym, a po słabej sprzedaży w pierwszym kwartale bieżącego roku w magazynach zalegają rekordowe ilości towaru.

H&M jest symbolem branży odzieżowej, a w szczególności segmentu nazywanego fast fashion, a więc mody niedrogiej, ale też stylowej i lubianej. Ale model, w jakim do tej pory działała szwedzka sieć, nieuchronnie się kończy. Pięć lat temu Szwedzi stracili pozycję globalnego lidera na rzecz Inditexu - właściciela m.in. brandu Zara. Dodatkowym problemem dla H&M jest słabo rozwinięty kanał sprzedaży e-commerce, co powoduje, że szwedzka sieć musi teraz gonić konkurencję.

Mroźna zima nie pomogła w sprzedaży
Z opublikowanego właśnie kwartalnego raportu finansowego (który zamyka okres do 28 lutego bieżącego roku) wynika, że firma ma poważny problem. Zysk netto H&M spadł o 44 proc. w porównaniu z w analogicznym okresem ubiegłego roku i wyniósł 1,37 mld koron szwedzkich.

Poziom zapasów magazynowych wzrósł o 7 proc. w porównaniu z pierwszym kwartałem ub. roku. Jak informuje The Guardian, winę za to może ponosić między innymi trwająca ekspansja sieci, jak również słabsza sprzedaż niż przed rokiem. Prezes H&M Karl-Johan Persson twierdzi, że dodatkowym ciosem była wyjątkowo mroźna zima, która spowodowała spadek sprzedaży kolekcji wiosennych. To z kolei wymusiło na sieci wyprzedaże.


To wszystko sprawiło, że akcje H&M straciły 5 proc. wartości. Spadły do poziomu z 2008 roku - przypomina The Guardian.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
  • ZOBACZ TAKŻE:
  • H&M
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.