Oglądałeś zdjęcia zapisane w JPEG? Powstał lepszy format o znajomo brzmiącej nazwie, czy zastąpi poprzednika?

Nowy format JPEG XS pozwoli na uruchamianie gier i filmów w najlepszej rozdzielczości bez konieczności zapisywania na urządzeniach mobilnych.
Nowy format JPEG XS pozwoli na uruchamianie gier i filmów w najlepszej rozdzielczości bez konieczności zapisywania na urządzeniach mobilnych. Fot. Grzegorz Celejewski / Agencja Gazeta
Od tej pory zestawy do oglądania wirtualnej rzeczywistości nie będą już powodowały u swoich użytkowników uczucia dyskomfortu. Nowy format kompresji obrazu wyeliminuje go całkowicie przez wprowadzenie idealnej synchronizacji wyświetlanych obrazów z ruchami odbiorcy.

Nowy format kompresji został opracowany przez międzynarodowy komitet Joint Photographic Experts Group (JPEG). Jego pracami kierował profesor Touradj Ebrahimi z Politechniki Federalnej w Lozannie. To właśnie on zaprezentował dzisiaj efekt pracy komitetu – nowy format - JPG XS. Użyty w nim sposób kompresji zużywa mniej energii, a obrazy w nim zapisane odznacza lepsza jakość. JPG XS znajdzie zastosowanie w tworzeniu wirtualnej rzeczywistości (VR), rzeczywistości rozszerzonej (AR), a także przy budowie i użytkowaniu samochodów autonomicznych i profesjonalnej edycji filmów.

Po raz pierwszy więcej znaczy lepiej
Dotychczas stosowana kompresja JPEG (jedna z najpopularniejszych metod na przestrzeni ostatnich 25 lat) zazwyczaj zmniejszała rozmiar pliku z obrazem około dziesięciokrotnie. Dzięki temu obrazy mogły być przechowywane w urządzeniach z ograniczoną ilością pamięci i łatwo dawały się udostępniać poprzez sieć.

W JPEG XS dla zachowania jak najwyższej jakości obrazu kompresja będzie sześciokrotna. Jednak przesyłanie większych niż do tej pory plików nie powinno już stanowić problemu.
Wszystko dzięki rozwojowi technologii szerokopasmowych takich jak Wi-Fi i 5G. Zmiana ta oznacza, że nie będziemy już musieli magazynować plików w urządzeniach, na których oglądać będziemy filmy lub grać. Od tej pory będą one przesyłane na bieżąco. Jak zaznaczył prof. Ebrahimi, to pierwszy tego typu przypadek w historii kodowania, że w celu poprawy jakości obrazu zmniejsza się stopień kompresji.


Twórcy nowego formatu mówią, że nie ma on za zadanie całkowitego wyeliminowania swojego poprzednika. W przypadku urządzeń starego typu z ograniczoną pojemnością, na których użytkownicy zbierają zrobione przez siebie zdjęcia, prawdopodobnie jeszcze przez długi czas wszyscy będą korzystać ze starego formatu JPEG.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.