Setki milionów ludzi nie będzie mogło używać bitcoinów? W wielu krajach są niezgodne z prawem

Kryptowaluty, które nie mają pokrycia w fizycznych dobrach, np. w złocie, są niezgodne z prawem szariatu.
Kryptowaluty, które nie mają pokrycia w fizycznych dobrach, np. w złocie, są niezgodne z prawem szariatu. flickr.com / Ironchefbalara / (CC BY 2.0)
Zakaz taki może dotyczyć wszystkich mieszkańców krajów islamskich. Bitcoiny są bowiem niezgodne z prawem szariatu. Na razie to stanowisko dwóch krajów znad Zatoki Perskiej.

Według surowych zasad religii muzułmańskiej działalność gospodarcza powinna być prowadzona wyłącznie na fizycznych dobrach, a nie na spekulacjach - za takie, władze Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich uznały transakcje przeprowadzane na kryptowalutach, które nie mają żadnego pokrycia w towarach, czy kruszcu.

Chociaż kryptowaluty nie zostały jeszcze oficjalnie zakazane, to rządy obu tych krajów, jak informuje „Gazeta Wyborcza”, wydały ostrzeżenia dla mieszkańców chcących inwestować w bitcoiny.

Muzułmanie mają wybór
Okazuje się jednak, że przedsiębiorczy mieszkańcy krajów arabskich znaleźli sposób na obejście surowych przepisów. Jeden ze start-upów z siedzibą w Dubaju stworzył bowiem OneGram. To co najbardziej niezwykłe i odróżniające ją od innych kryptowalut, to fakt, że ma ona fizyczne pokrycie w złocie. Każdej jednostce monetarnej OneGram odpowiada zgodnie z nazwą gram tego kruszcu, który zdeponowany jest w sejfie. Dlatego też nowa kryptowaluta jako zgodna z zasadami religii islamskiej została zaakceptowana przez władze. Do jej zalet należy stabilność związana ze stosunkowo niskimi wahaniami cen słota na rynkach światowych.

Tej cechy z całą pewnością nie posiada bitcoin, którego ceny ulegają znacznym wahaniom. Ostatnie wyliczenia naukowców ze Szwajcarii pozwalają stwierdzić, że nawet dzisiaj po dużych spadkach, cena tej waluty jest mocno przeszacowana. Jeszcze niedawno bitcoin wart był 15 tys. dolarów, obecnie jego cena spadła do trochę ponad 6,5 tys, dolarów, a według Szwajcarów wart jest maksymalnie 1300 dolarów.


Podobne działania do start-upów znad Zatoki Perskiej w ubiegłym roku przeprowadził w Malezji start-up HelloGold. Otrzymał on już od władz państwowych certyfikat, że stworzona kryptowaluta, mająca pokrycie w złocie zgodna jest z prawem szariatu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.