Sprawdź, za kim uganiają się rekruterzy. Oto zawody cieszące się największym wzięciem

Najczęściej poszukiwani specjaliści na rynku zajmują się IT, sprzedażą oraz finansami i ekonomią.
Najczęściej poszukiwani specjaliści na rynku zajmują się IT, sprzedażą oraz finansami i ekonomią. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Bezrobocie na granicy bezrobocia dobrowolnego, rosnące płace i lament przedsiębiorców, że „nie ma kim robić” – nic dziwnego, że portale specjalizujące się w rozwoju kariery i ułatwianiu kontaktów zawodowych rozgrzały się do czerwoności. Z najświeższego raportu GoldenLine wynika, że rekruterzy napisali w ciagu pierwszych trzech miesięcy tego roku do niemal 117,5 tysiąca użytkowników tego portalu.

117 492 osób – dokładnie tylu użytkowników miało w pierwszym kwartale bieżącego roku dostać wiadomość od rekrutera, i to tylko na portalu GoldenLine (w tym samym czasie firmy zdecydowały się zamieścić na portalu niemal 15 tysięcy ogłoszeń). Firma postanowiła w oparciu o te dane ułożyć swoisty – oczywiście, uproszczony – raport o tym, które zawody i specjalizacje są na polskim rynku pracy „najgorętsze”.

Pierwsze miejsce zajęli niewątpliwie specjaliści z obszaru technologii IT: 15 proc. osób, które otrzymały oferty wpisało jako swoją specjalizację „IT – rozwój oprogramowania”. Za nimi uplasowali się specjaliści od sprzedaży – to 11 proc. tych osób, które otrzymały propozycje od rekrutera. Minimalnie za nimi, i to może być już ciut większe zaskoczenie, zaklasyfikowali się specjaliści od finansów i ekonomii (również 11 proc.). Po piętach depczą im zaś osoby, które zaznaczyły specjalizację „inżynieria” (10 proc.).

Rekruterzy szukają przede wszystkim osób młodych – aż 60 proc. wiadomości na GoldenLine trafiło do osób z przedziału wiekowego 27-37 lat. Co piąta osoba to czterdziestolatek (38-47 lat), a co dziesiąta to debiutanci na rynku (23-26 lat). Oczywiście, nierównomiernie rozkłada się też geograficzne zapotrzebowanie na pracowników: aż 26 proc. ofert dotyczy osób z województwa mazowieckiego – następne na liście są województwa śląskie i dolnośląskie (13 i 12 proc.). Również Warszawa (21 proc.) dalece wyprzedza Wrocław i Kraków (po 8 proc.) oraz Poznań (6 proc.).


Raport portalu daje nam również pewien pogląd na umiejętności, jakich szukają rekruterzy – to przede wszystkim project management, zarządzanie zespołem, negocjacje oraz języki obce: króluje oczywiście angielski (81 proc. osób, które otrzymały oferty zna ten język), za nim są niemiecki (30 proc.) i rosyjski (11 proc.). Listę najpopularniejszych języków zamykają francuski (7 proc.) i hiszpański (5 proc.).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.