Czekasz na zwrot nadpłaconego podatku? Oszuści już zaczynają na ciebie polować

Oszuści wzięli na cel osoby czekające na zwrot nadpłaconego podatku.
Oszuści wzięli na cel osoby czekające na zwrot nadpłaconego podatku. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Jak twierdzi w specjalnym komunikacie resort finansów do podatników używających poczty e-mail zaczynają już trafiać oszukańcze wiadomości, dotyczące zwrotu nadpłaconego podatku.

– To próba wyłudzenia danych, nie należy takich e-maili otwierać – ostrzega ministerstwo. W treści wiadomości znajduje się informacja, że otrzymanie zwrotu podatku jest uzależnione od uzupełnienia formularza elektronicznego na stronie internetowej Ministerstwa Finansów.

– Do wiadomości dołączony jest załącznik o nazwie „DYREKCJA GENERALNA FINANSA PUBLICZNA.pdf”, który udaje oficjalną korespondencję urzędową – ostrzega ministerstwo. Już sama jakość polszczyzny użytej w tym tytule sugeruje, że coś jest „nie tak”. Resort woli jednak dmuchać na zimne.

Zgodnie z komunikatem otwarcie linku, który znajduje się w wiadomościach, prowadzi użytkownika do imitacji strony internetowej ministerstwa finansów. Oszuści próbują tam uzyskać od naiwnych dane osobowe, hasła logowania do poczty elektronicznej i numery kart kredytowych. – W pliku nie stwierdzono obecności żadnego znanego kodu złośliwego – stwierdza resort, co jednak nie znaczy, że nie czają się w nim niespodzianki, które jeszcze nie są informatykom z działów bezpieczeństwa IT znane.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.