Zuckerberg „minął się z prawdą” podczas przesłuchań. Facebook tkwi w poważnych kłopotach

Przesłuchanie Marka Zuckerberga w amerykańskim Kongresie.
Przesłuchanie Marka Zuckerberga w amerykańskim Kongresie. Fot. YouTube
Podczas ubiegłotygodniowych przesłuchań w amerykańskim Kongresie założyciel i szef Facebooka zbył pytania o to, jak wielu użytkowników skasowało swoje profile na portalu, wzruszeniem ramion. – To nie była znacząca liczba – odpowiedział. Przeprowadzony w tym samym czasie sondaż dowodzi jednak czegoś zupełnie innego.

Badaczka Carolina Milanesi wraz z firmą Techpinions postanowiły jednak sprawdzić, co reprezentatywna grupa Amerykanów wie o kryzysie wokół kontaktów Facebooka z firmą Cambridge Analytica, a także jak zareagowali na doniesienia medialne. Okazuje się, że w Stanach Zjednoczonych podejście do prywatności jest znacznie bardziej rygorystyczne.

Ile osób usunęło konta po #DeleteFacebook?

Aż 9 procent respondentów ankiety całkowicie skasowało swoje profile na portalu Marka Zuckerberga. 17 procent – usunęło aplikację mobilną Facebooka ze swoich telefonów. Co trzeci Amerykanin (35 proc.) ograniczył odwiedziny i użycie rozmaitych funkcjonalności portalu. Mniej więcej podobna grupa ankietowanych (39 proc.) przyznaje, że jest „doskonale świadoma”, o co chodzi w skandalu z Cambridge Analytica, kolejne 37 proc. potwierdziło, że „mniej więcej wiedzą” o aferze.

Trudno uznać, że utrata niemal co dziesiątego użytkownika na kluczowym z punktu widzenia firmy rynku, to strata „nieznacząca”. Zresztą, to nie takie gwałtowne reakcje są dla Facebooka najgroźniejsze – jak podkreśla Milanesi, to właśnie ograniczenie korzystania z portalu Zuckerberga ostatecznie oznacza mniej danych, mniej odsłon reklam, a co za tym idzie potencjalne spadki przychodów, zysków i notowań giełdowych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.