Na warszawską giełdę wybiera się firma, która może być warta nawet miliard złotych

Firma chce w 2020 roku oddawać w ręce klientów 1900 domów rocznie.
Firma chce w 2020 roku oddawać w ręce klientów 1900 domów rocznie. Fot. Instagram / Danwood
Na bezrybiu i rak ryba – głosi popularne powiedzenie. Ale Danwood nie jest firmą pierwszą z brzegu: to producent popularnych drewnianych domów. Już maksymalna cena podana w prospekcie przygotowującej się do wejścia na GPW firmy, sytuuje wartość spółki na poziomie 600 mln złotych. Gazeta „Parkiet” prognozuje jednak, że Danwood może być warty znacznie więcej, niemal miliard złotych. To czyni debiut Danwoodu jednym z najważniejszych w tym roku.

Danwood rozwija się z rozmachem, o czym ma świadczyć liczba przekazań domów klientom. W ciągu ostatnich sześciu lat wzrosła ona w sumie o 77 proc. do ponad 1200 rocznie. Ma rosnąć dalej – do 1900 domów w 2020 r. Tempo wzrostu przekazań w okresie 2015-2017 sięgnęło 20 proc., przychody urosły o 27 proc. – do 848 mln złotych, przy niemal 11-procentowej rentowności. Spółka ma swój największy rynek w Niemczech, gdzie zbitka „dom z prefabrykatów” nie brzmi tak odstraszająco, jak dla polskiego klienta. Niewątpliwie jednak korzysta też z rosnącego zainteresowania Polaków domami z drewna.

Danwood na GPW
Na GPW wylądować chce jednak nie tyle spółka, która domy buduje, lecz jej kontrolujący ją Danwood Holding, kontrolowany z kolei przez fundusz Enterprise Investors. Cena zawarta w prospekcie emisyjnym wskazuje, że autorzy prospektu szacują jej wartość na 600 mln złotych, realna cena będzie jednak znana 24 kwietnia, kiedy skończy się budowa księgi popytu. I jak spekuluje „Parkiet”, może być znacznie wyższa, sięgając niemal miliarda złotych.

Do sprzedaży w ofercie publicznej ma trafić 50 proc. w kapitale Danwood Holding – 20 mln walorów, ale z opcją zwiększenia puli do 60 proc. (24 mln udziałów). 10 proc. akcji ma trafić do rąk inwestorów indywidualnych. Z działalności operacyjnej firma chce uzyskać pieniądze na kapitał obrotowy, inwestycje, a w przyszłości, zapewne od 2020 r. – na wypłatę dywidendy. Zależy to zapewne od tego, na ile sprawnie uda się spłacać kredyty, jakie Danwood Holding zaciągnął m.in. na zakup udziałów firmy Danwood. Elementem strategii jest też program motywacyjny, zakładający, że menedżerowie będą wynagradzani akcjami za zwiększenie wyniku EBIDTA o minimum 15 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.