Polska nazwa znanego banku może wkrótce zniknąć z rynku. Zastąpią ją nazwą zagranicznego właścicela

Nazwa BZ WBK znika z polskiego rynku, zastąpi ją Santander Bank Polska.
Nazwa BZ WBK znika z polskiego rynku, zastąpi ją Santander Bank Polska. Fot. Wikimedia Commons / Henryk Borawski
Na zmianę nazwy banku wydała już zgodę Komisja Nadzoru Bankowego. Jeżeli pomysł ten uzyska akceptację Walnego Zgromadzenia Akcjonariuszy, już wkrótce pożegnamy markę BZ WBK.


W projekcie uchwały, który znalazł się wśród dokumentów przygotowanych na najbliższe Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy BZ WBK, poza zmianą nazwy na Santander Bank Polska pojawiła się też propozycja przeniesienia głównej siedziby z Wrocławia do Warszawy – informuje portal Cashless.pl.
Jeżeli pomysł zyska akceptację i uchwała zostanie przegłosowana, wtedy marka BZ WBK będzie nam towarzyszyć do końca czerwca bieżącego roku. Wraz z ewentualną zmianą nazwy, bank będzie też musiał przeprowadzić kompleksowy rebranding zarówno oddziałów, jak i wszystkich bankomatów będących w jego posiadaniu.


Zmiana proponowana już przez Morawieckiego
Sam pomysł zmiany nazwy nie jest nowy. Już kilka lat temu z takim pomysłem występował ówczesny prezes banku, a dzisiaj premier rządu RP – Mateusz Morawiecki. Jednak wtedy pomysł zmiany został porzucony. Jak przypuszcza redaktor Jacek Uryniuk, mogło to być spowodowane mniejszą rozpoznawalnością na naszym rynku nazwy Santander w porównaniu z marką BZ WBK. Podkreśla on też, że Santander kojarzony jest w Polsce głównie z kredytami ratalnymi, a nie z kompleksowymi usługami bankowymi świadczonymi pod szyldem BZ WBK.


Może dziwić, że KNF zgodę na zmianę nazwy Banku wydał bez problemu. Wcześniej starał się o to po fuzji BGŻ BNP Paribas. Niestety spotkał się z odmową instytucji, która nakazała używania wszystkich członów nazw połączonych banków. Być może po kolejnej fuzji, w której BGŻ BNP Paribas ma przejąć Raiffeisen Polbank, KNF wykaże więcej zrozumienia i pozwoli na uproszczenie nazwy banku.


To nie pierwsza tego typu zmiana, w skutek której dobrze znana klientom nazwa zniknie całkiem z rynku. Wcześniej taki los spotkał między innymi Telekomunikację Polską S.A., która od 2012 roku występuje pod nazwą Orange oraz Erę, która w 2011 roku zamieniła się w T-Mobile.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.