Zamiast prowadzić, relaksował się na fotelu pasażera. Bezmyślny kierowca stracił prawko

Kierowca Tesli przesiadł się w czasie jazdy na fotel pasażera. Sąd ukarał go wysoką grzywną i zakazem prowadzenia samochodów.
Kierowca Tesli przesiadł się w czasie jazdy na fotel pasażera. Sąd ukarał go wysoką grzywną i zakazem prowadzenia samochodów. Flickr.com / mariordo59 / (CC BY-SA 2.0)
Różne chodzą pomysły po głowach kierowców. Biorąc jednak pod uwagę poprzednie przypadki, ten wydaje się wyjątkowo nieodpowiedzialny. Prawdopodobnie tylko cudem nie doszło do tragedii.

Temat wypadków spowodowanych przez samochody autonomiczne żywy jest od dłuższego czasu. Chyba najgłośniejszym z przypadków był ten, w którym w marcu zginęła piesza przechodząca przez jezdnię. Jak się okazuje wina w takich przypadkach leżeć może nie tylko po stronie samochodu, ale również lekkomyślnie zachowującego się kierowcy.

Taki właśnie przypadek opisuje portal sciencealert.com. Chodzi o 39-letniego kierowcę, który podczas swojej podróży po jednej z najruchliwszych autostrad w Wielkiej Brytanii zachował się tak nieodpowiedzialnie, że włos się jeży na głowie. Tym razem na szczęście zakończyło się bez wypadku czy kolizji. I pewnie zdarzenie, do którego doszło w maju ubiegłego roku, nigdy nie ujrzałoby światła dziennego, gdyby nie przytomność innego użytkownika drogi.

Kierowca się zmęczył i przesiadł na miejsce pasażera
Ale co się dokładnie stało? Otóż kierowca Tesli „Model S” postanowił zrelaksować się podczas monotonnej i pewnie przez to męczącej jazdy autostradą, łączącą Londyn z Leeds. Jak postanowił, tak też zrobił i podczas jazdy przesiadł się z fotela kierowcy na miejsce pasażera. W ten właśnie sposób mieszkający na co dzień w Nottingham Bhavesh Patel chciał skorzystać z możliwości, które daje Tesla. A daje ich wiele, bo samochód ten wyposażony jest w mnóstwo czujników, które pozwalają na „jazdę na autopilocie”.


Jednak jak się okazuje, zdrożony kierowca zapomniał chyba o jednym z najbardziej istotnych zaleceń producenta samochodów, który wyraźnie w instrukcji opisuje, że z autopilota można korzystać wyłącznie wtedy, kiedy samemu przez cały czas kontroluje się samochód. Autopilot bowiem jest wyłącznie pomocą dla kierowcy, a nie jego zamiennikiem.

Nagranie dowodem w sądzie
Inny, wykazujący się o wiele większą przytomnością umysłu kierowca, nagrał całe zdarzenie. Film ten posłużył jako dowód w sądzie. Podczas sprawy, która swój finał miała 20 kwietnia 2018 r. Bhavesh przyznał się do winy, mówiąc przy tym, że zachował się po prostu głupio. Jednak w czasie rozprawy przechwalał się ciągle, twierdząc że jego samochód dokonał czegoś niesamowitego, a on po prostu miał pecha i został przyłapany.

Sąd ukarał niefrasobliwego kierowcę półtorarocznym zakazem prowadzenia samochodów i wyznaczył grzywnę w wysokości 1800 funtów (zgodnie z dzisiejszym kursem to 8600 zł).
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.