Wszystko, co dobre, kiedyś się kończy. Żywność zaczyna drożeć

Ceny żywności wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku o 4 proc.
Ceny żywności wzrosły w porównaniu do ubiegłego roku o 4 proc. Fot. Patryk Ogorzałek / Agencja Gazeta
Inflacja to jeden z tych terminów, o których zaczynaliśmy powoli zapominać. Ale nic nie trwa wiecznie: z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że w kwietniu ceny zaczęły iść w górę. Towary i usługi konsumpcyjne zdrożały o 1,6 proc. w stosunku do ubiegłego roku. Ale najszybciej rosną – niestety – ceny żywności, czyli tych dóbr, na które wciąż wydajemy stosunkowo najwięcej.

Tylko w ciągu ostatniego miesiąca żywność podrożała o 0,3 proc. To jednak wierzchołek góry lodowej, bo gdy porównamy ceny do tych sprzed roku, wzrost wynosi 4 proc. – informuje portal dlahandlu.pl.

Z perspektywy ekonomistów ceny żywności mają krytyczne znaczenie. Zwolennicy tzw. prawa Engla uważają, że poziom zamożności społeczeństwa sygnalizuje to, ile swoich zarobków wydajemy na jedzenie. A w Polsce od dekady odsetek ten utrzymuje się na tym samym poziomie: na jedzenie wydajemy czwartą część swoich pensji (ok. 24 proc.). Po części odpowiada za to fakt, że dziś chętniej niż w poprzednich latach kupujemy produkty uważane niegdyś za ekskluzywne – i odpowiednio droższe. Chętniej jadamy też na mieście.

Ale i producenci żywności prześcigają się w pomysłach, dzięki którym ich produkty mogą być ciut droższe. Na to nałożyły się też w ciągu ostatniego roku kłopoty z dostawami podstawowych produktów nabiałowych – m.in. masła czy jajek.

Do inflacji dołożyły się też w ostatnim miesiącu paliwa – w porównaniu do marca podrożały o 2,8 proc., a w porównaniu do poprzedniego roku o 1,3 proc.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.