Warszawski ratusz rusza do rywalizacji z Traficarem. Są wyniki przetargu na miejski car-sharing

W Warszawie rywalizują już ze sobą firmy Traficar, 4Mobility, a wkrótce być może Panek i innogy.
W Warszawie rywalizują już ze sobą firmy Traficar, 4Mobility, a wkrótce być może Panek i innogy. Fot. Przemek Wierzchowski / Agencja Gazeta
Car-sharing w stolicy ma mieć charakter usług świadczonych na bazie koncesji. W przetargu na tę usługę wystartowała tylko jedna firma: Panek. W tej chwili jej oferta jest analizowane pod względem prawnym i technicznym. Jeżeli nie pojawią się jakieś niespodziewane przeszkody, umowa zostanie podpisana przed wakacjami.

Choć negocjacje prowadzono z kilkoma firmami, ostatecznie do przetargu stanęła tylko firma Panek. Po podpisaniu umowy firma ma 60 dni na uruchomienie systemu. Chce ona zaoferować warszawiakom 300 pojazdów osobowych – będą to hybrydowe toyoty yaris – oraz 20 pojazdów dostawczych (volkswagen transporter i fiat ducato). Cena okazała się niższa od wcześniej przewidywanej i ma wynosić maksymalnie 50 groszy za minutę jazdy i tyle samo za każdy przejechany kilometr, a po przekroczeniu pewnych limitów ma być jeszcze taniej.

Jak przypomina Portal Samorządowy, do tej pory o uruchomienie publicznego systemu car-sharingu pokusił się jedynie Wrocław. Działa tam system VOZILLA oparty na 190 elektrycznych samochodach osobowych i 10 transporterach. Według wrocławskiego ratusza, system należałoby czym prędzej rozszerzyć, bo wyjątkowo przypadł wrocławianom do gustu.

W Warszawie publiczny car-sharing będzie konkurować z prywatnym. Działają tu już firmy Traficar i 4Mobility, a niedawno własne testy prowadziła firma Innogy. Traficar przekonał do swoich usług również klienta korporacyjnego, pod postacią koncernu Siemens. Według miejskich urzędników jedno współdzielone auto zastępuje od 8 do 20 samochodów prywatnych, co pozwala obniżyć ilość spalin w powietrzu i nieco rozładować parkingi. Ratusz zdaje sobie sprawę, że popularyzacja car-sharingu nie skłoni mieszkańców do wyprzedaży aut, ale ma nadzieję, że przynajmniej pozwoli to zrezygnować z tzw. „drugiego auta w rodzinie”.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.