Aż trudno uwierzyć. Kilkaset kobiet mogło umrzeć z powodu błędu algorytmu komputerowego

Z powodu błędów algorytmu zaproszeń na profilaktyczne badania nie dostało 450 tysięcy kobiet. Dla 135-270 z nich to zaniechanie mogło skończyć się nieuleczalną chorobą.
Z powodu błędów algorytmu zaproszeń na profilaktyczne badania nie dostało 450 tysięcy kobiet. Dla 135-270 z nich to zaniechanie mogło skończyć się nieuleczalną chorobą. Fot. 123rf.com
Brytyjskie ministerstwo zdrowia musiało posypać głowę popiołem. Jak przyznał szef resortu, minister Jeremy Hunt, błąd algorytmu komputerowego mógł doprowadzić do pominięcia kilkuset tysięcy kobiet przy automatycznych wezwaniach na profilaktyczne badania. Biorąc pod uwagę statystyki zachorowalności, ta wpadka mogła skończyć się śmiercią nawet 270 kobiet.

Profilaktyczne przesiewowe badania, pozwalające zdiagnozować raka piersi, są na Wyspach organizowane co trzy lata. Wzywane na nie są obywateli w wieku od 50 do 70 lat.

Wykrywanie raka piersi
Problem w tym, że za system rozsyłania zaproszeń na badania odpowiada komputer. Algorytm, na którym bazuje, był jednak na tyle niedopracowany, że w ciągu ostatniej dekady mógł pominąć przy wysyłce zaproszeń nawet 450 tysięcy kobiet.

Banalny błąd może mieć w takim przypadku fatalne konsekwencje. Ze statystyk zachorowalności wynika bowiem, że w takiej grupie mogło być od 135 do 270 kobiet, u których – w wyniku tego zaniedbania – raka piersi rozpoznano zbyt późno, by uratować im życie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.