Aż trudno uwierzyć. Kilkaset kobiet mogło umrzeć z powodu błędu algorytmu komputerowego

Z powodu błędów algorytmu zaproszeń na profilaktyczne badania nie dostało 450 tysięcy kobiet. Dla 135-270 z nich to zaniechanie mogło skończyć się nieuleczalną chorobą.
Z powodu błędów algorytmu zaproszeń na profilaktyczne badania nie dostało 450 tysięcy kobiet. Dla 135-270 z nich to zaniechanie mogło skończyć się nieuleczalną chorobą. Fot. 123rf.com
Brytyjskie ministerstwo zdrowia musiało posypać głowę popiołem. Jak przyznał szef resortu, minister Jeremy Hunt, błąd algorytmu komputerowego mógł doprowadzić do pominięcia kilkuset tysięcy kobiet przy automatycznych wezwaniach na profilaktyczne badania. Biorąc pod uwagę statystyki zachorowalności, ta wpadka mogła skończyć się śmiercią nawet 270 kobiet.

Profilaktyczne przesiewowe badania, pozwalające zdiagnozować raka piersi, są na Wyspach organizowane co trzy lata. Wzywane na nie są obywateli w wieku od 50 do 70 lat.

Wykrywanie raka piersi
Problem w tym, że za system rozsyłania zaproszeń na badania odpowiada komputer. Algorytm, na którym bazuje, był jednak na tyle niedopracowany, że w ciągu ostatniej dekady mógł pominąć przy wysyłce zaproszeń nawet 450 tysięcy kobiet.

Banalny błąd może mieć w takim przypadku fatalne konsekwencje. Ze statystyk zachorowalności wynika bowiem, że w takiej grupie mogło być od 135 do 270 kobiet, u których – w wyniku tego zaniedbania – raka piersi rozpoznano zbyt późno, by uratować im życie.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.