Dają pięć tysięcy złotych na rękę, a mimo to trudno o chętnych. Ta branża ma prawdziwe kłopoty

Koszty zdobycia uprawnień pozwalających prowadzić ciężarówkę sięgają od 8 do 12 tysięcy złotych.
Koszty zdobycia uprawnień pozwalających prowadzić ciężarówkę sięgają od 8 do 12 tysięcy złotych. Fot. Maciej Świerczyński / Agencja Gazeta
100 tysięcy kierowców – takie są potrzeby branży logistycznej i transportowej. Z raportów „Barometr zawodów 2018” i „Rynek pracy kierowców w Polsce 2016” wynika jednak, że ta luka nie zostanie prędko zapełniona: potencjalni chętni muszą zmierzyć z kosztami wejścia do zawodu, a proponowane wynagrodzenia – wcale nie takie niskie – najwyraźniej nie są satysfakcjonujące. W Polsce jest zaledwie sześć powiatów, w których liczba chętnych odpowiada liczbie wakatów.

Analitycy PwC, którzy przygotowali drugi z wymienionych wyżej raportów, przewidują, że luka będzie rosła. Do 2025 r. może sięgnąć 300 tysięcy wakatów. – Dzisiaj wiemy, że wykorzystanie potencjału rozwojowego Polski wymaga kształcenia nie tylko w „zawodach przyszłości”, ale i w zakresie bardziej powszechnego zawodu kierowcy – cytuje głównego doradcę ekonomicznego PwC, prof. Witolda Orłowskiego, portal pulshr.pl.

Szacunkowo w Polsce jest od 600 do 650 tysięcy zawodowych kierowców, spośród których ponad pół miliona może prowadzić ciężarówki. W branży jest niemała rotacja: co roku na ten rynek wchodzi 35 tys. osób, ale też z zawodu odchodzi około 25 tysięcy. Żeby relatywnie szybko uzupełnić niedobór trzeba byłoby jednak wprowadzać na rynek pracy po 60 tys. kierowców rocznie. Próby ściągania chętnych z Ukrainy nie są w tym przypadku nazbyt udane.

Życie kierowcy nie jest usłane różami, to jasne. Koszty zdobycia niezbędnych uprawnień wahają się – w zależności od regionu – od 8 do 12 tysięcy. Praca często nie sprzyja domatorom, wymaga koncentracji i uwagi, czasem potrafi szarpać nerwy. Z drugiej jednak strony, nie ma na co narzekać – z danych specjalistycznego portalu trans.info, poświęconego zagadnieniom logistyki i transportu, wynika, że „mediana płacy dla kierowcy z prawem jazdy kategorii C+E w transporcie międzynarodowym wynosi 7300 zł brutto, czyli 5153 zł na rękę”, jak podkreśla portal. Na dodatek, przy obecnych uwarunkowaniach, zapewne dalej będzie rosła.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.