Zaskakująca decyzja najbardziej pożądanych pracodawców na rynku. Uciekają z wielkich miast

Hackatony to sposób na przyciągnięcie do siebie dużych firm z branży IT lub ICT.
Hackatony to sposób na przyciągnięcie do siebie dużych firm z branży IT lub ICT. Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Gazeta
Firmy z branż IT oraz ICT zaczynają opuszczać duże miasta i przenosić się do mniejszych ośrodków – o takim przeświadczeniu w branży informatycznej donosi portal Puls HR. Nie dzieje się to przypadkiem. Władze mniejszych miejscowości próbują ściągać do siebie atrakcyjnych pracodawców, mając nadzieję na ściągnięcie na swój teren młodych profesjonalistów oraz zatrzymanie własnej młodzieży.

Jako najlepsze przykłady nowego trendu w branży, Puls HR wskazuje Nysę i Wałbrzych. W Nysie pojawiła się ostatnio firma Soflab Technology, w Wałbrzychu – Nokia. – Intencją miast powinno być stworzenie otoczenia dla nowoczesnego biznesu, aby młodzi ludzie nie chcieli z nich wyjeżdżać, zarabiając jednocześnie na klientach z całego świata – kwituje na stronach portalu doradca zarządu Soflab, Tomasz Turczynowicz.

Sposobem na zwrócenie na siebie uwagi – a docelowo na przyciągnięcie firm z sektora nowych technologii do siebie – mają być hackathony. Tak przynajmniej było w Nysie i Wałbrzychu, w tym roku swoich sił mają spróbować Elbląg i Kielce. – Ta inicjatywa, jeśli chodzi o zasięg, przerosła wszelkie nasze oczekiwania. Przy jej okazji ujawniły się wielkie pokłady aktywności informatycznej, które albo były uśpione, albo nie było wiedzy na ich temat – wskazuje prezydent Wałbrzycha Roman Szełemej. – Branża IT powoli sięga do mniejszych ośrodków. My to zainteresowanie podchwyciliśmy i okazało się, że słusznie – kwituje.

– Osobiście uważam, że przyszłość leży w małych miastach. Tam się za chwilę zacznie najwięcej dziać – mówi z kolei Turczynowicz. – Ponadto zauważyliśmy, że w dużych miastach nie mamy co liczyć na lojalność pracowników. W Warszawie, Wrocławiu czy Trójmieście ludzie są w stanie zmienić pracę z dnia na dzień – podsumowuje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.