Ceny nowych mieszkań galopują i tak będzie do końca roku. „Silne przyspieszenie wzrostu stawek”

Targi mieszkaniowe w łódzkiej Atlas Arena.
Targi mieszkaniowe w łódzkiej Atlas Arena. Fot. Marcin Stępień / Agencja Gazeta
To, że mieszkania drożeją, nikogo chyba nie zaskakuje. Co ważniejsze jednak, tempo tego wzrostu wciąż się zwiększa – w tej chwili prawdopodobnie bardziej niż kiedykolwiek wcześniej w ostatnich kilku latach.

Jak wynika z analizy Jarosława Jędrzyńskiego, eksperta portalu Rynek Pierwotny, w kwietniu ceny mieszkań były około 7,5 procent wyższe niż rok wcześniej, przynajmniej na rynkach największych polskich miast. – Od początku boomu na pierwotnym rynku nieruchomości mieszkaniowych ceny nowych mieszkań wzrosły średnio o około 17 proc., z czego wynika, że gros zwyżki przypadł właśnie na okres minionych 12 miesięcy – cytuje opinię analityka portal forsal.pl.

– Po okresie względnej stabilizacji z lat 2014-2016 zauważamy stosunkowo silne przyspieszenie wzrostu stawek za m kw. lokali, spowodowane rosnącą presją kosztów deweloperów – wzrost cen gruntów, materiałów, robocizny – podkreśla ekspert. – Podobna tendencja powinna obowiązywać także do końca br., choć trudno przewidzieć parametr pułapu cen, powyżej którego popyt ulegnie znaczącemu cofnięciu – kwituje.

Liczba mieszkań w ofercie utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie, „z lekką tendencją malejącą”. To niemal 47 tysięcy lokali, 6 proc. mniej niż rok temu.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.