Więcej etatów w szkołach? Nauczyciele dalecy od optymizmu. "Przyszły rok może być dramatyczny"

Nauczyciele mieli być masowo zwalniani, tymczasem pracy w szkołach jest więcej, według danych MEN
Nauczyciele mieli być masowo zwalniani, tymczasem pracy w szkołach jest więcej, według danych MEN flickr.com / fot. elinerijpers / CC BY 2.0
Przestrzegali, że reforma edukacji likwidująca gimnazja pozbawi pracy 35 tys. nauczycieli i pracowników oświaty w Polsce. Według danych Ministerstwa Edukacji Narodowej nie dość, że liczba zwolnień tylko nieznacznie się zwiększyła, to wolnych etatów w szkołach jest więcej.

Jak wynika z najnowszych danych MEN, od tego roku szkolnego w szkołach pojawiło się ponad 17,5 tys. nowych etatów. Przedstawiciel MEN, zajmujący się reformą, na łamach „Gazety Prawnej” twierdzi, że Ministerstwo spodziewało się zwiększenia pracy w oświacie, ale nie aż w takim stopniu.

– Wydaje mi się, że to efekt działania samorządów, które starały się zachowywać etaty. Powiaty wolały przytrzymać swoich, żeby nie trzeba było ich zatrudniać z powrotem, kiedy w 2019 r. do szkół średnich trafią naraz absolwenci gimnazjów i ośmioletnich podstawówek – przyznaje reformator w rozmowie z serwisem.

Badania MEN ukazują, że mimo zażartych dyskusji na temat skutków reformy oświaty, masowych zwolnień nie było. W tym roku zostało zwolnionych 6,9 tys. nauczycieli, czyli około tysiąc więcej, aniżeli w zeszłym. W tym samym czasie polskie szkoły zatrudniły łącznie 17,5 tys. nowych osób.


Praca na razie jest, ale może to się zmienić
Według Związku Nauczycielstwa Polskiego radość jest przedwczesna. Sławomir Broniarz, prezes organizacji, podtrzymuje pesymistyczne prognozy, według których w ciągu trzech lat pracę może stracić 35 tys. osób. – Samorządowcy nie mogli zwalniać w roku 2018, tuż przed wyborami. Rok 2019 może okazać się dramatyczny – twierdzi.

Ponadto, jak sądzi Broniarz, statystyki MEN mogą nie ukazywać obrazu sytuacji w pełnej krasie. Nie mówią bowiem, czy etaty są pełne, czy nie. Dodatkowo realia mogą być podrasowane przez nauczycieli przedszkolnych, na których jest ogromne zapotrzebowanie.

Tak czy owak, pracy dla nauczycieli jest trochę więcej. Nauczyciele biorą bowiem rekordowe liczby nadgodzin - w bieżącym roku jest ich o 121 tys. więcej niż w zeszłym. Takie dane przekazują Ministerstwu Edukacji dyrektorzy szkół.

Wraz ze zwiększeniem zapotrzebowania na nauczycieli, nie rośnie jednak ich płaca. Mimo iż dostali podwyżkę, wciąż zarabiają poniżej pensji minimalnej.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.