Pracownicy delegowani. Deputowani PO i PSL pomyłkowo głosowali za przepisami szkodliwymi dla polskiego biznesu

Głosowanie nad dyrektywą o pracownikach delegowanych odbyło się chaotycznie, a część polskich polityków zagłosowała wbrew intencjom.
Głosowanie nad dyrektywą o pracownikach delegowanych odbyło się chaotycznie, a część polskich polityków zagłosowała wbrew intencjom. Fot. Kamil Gozdan / Agencja Gazeta
Głosowanie w Parlamencie Europejskim. Ważna, kontrowersyjna dyrektywa dotyczącą pracowników delegowanych, której Polska bezskutecznie próbowała się opierać w ostatnich latach. Ostatecznie za przyjęciem dyrektywy zagłosowało kilkudziesięciu posłów z Polski. Być może z przyzwyczajenia – byleby głosować przeciw temu, za czym są posłowie z partii aktualnie rządzącej. Oni sami podkreślają, że głosowali pomyłkowo z powodu panującego podczas sesji chaosu.

Niewątpliwie, sesja była burzliwa i chaotyczna, potwierdzają to również źródła w Strasburgu. – Głosowania, choć trwały krótko, były prowadzone bardzo chaotycznie przez wiceprzewodniczącego PE. Wielu europosłów krótko po wyjściu z sali zorientowało się, że źle oddało głos – (najprawdopodobniej wskutek zmiany kolejności głosowań za-przeciw - przyp. red.). Zostały złożone korekty – dowiedziała się redakcja Polsat News w biurze prasowym Europarlamentu.

Dyrektywa szkodliwa dla polskiego biznesu
Za dyrektywą opowiedzieli się m.in. politycy reprezentujący PO, PSL i SLD. Ale byli też politycy PO, którzy głosowali przeciwko dyrektywie, co może świadczyć o panującym podczas realizacji procedur chaosie. Sprawa nie dotyczyła wyłącznie Polaków. – Nieakceptowalny bałagan podczas głosowania w sprawie pracowników delegowanych sprawił, że około 100 europosłów z różnych krajów zagłosowało niezgodnie ze swoimi przekonaniami. Jesteśmy przeciw. Korekta w toku – komentował na Twitterze Janusz Lewandowski.

Błąd może być politycznie kosztowny, bo dyrektywa uchodzi za wyjątkowo szkodliwą dla polskiego biznesu. Jak skarżą się polscy politycy, nowe przepisy były procedowane inaczej niż zwykle z „opóźnieniami i niejasnościami”. Ostateczny kształt dyrektywy został wynegocjowany między PE a bułgarską prezydencją UE i zakłada ograniczenie możliwości delegowania pracowników do 12 miesięcy z możliwością przedłużenia tego okresu o sześć miesięcy, o ile przedsiębiorca złoży władzom państwa przyjmującego „uzasadnioną notyfikację” dotyczącą delegowania pracownika.


Wraz z upływem tego okresu pracownik zostaje objęty prawami kraju przyjmującego – zatem w odniesieniu do firm z Europy Środkowo-Wschodniej będzie to oznaczać skokowy wzrost kosztów, jeżeli zatrudnienie przyszłoby rozliczać zgodnie ze stawkami krajów zachodnich. Delegowany pracownik miałby też dostawać wszystkie bonusy i dodatki przysługujące pracownikom w kraju przyjmującym. W czerwcu nad dyrektywą mieliby głosować ministrowie ds. zatrudnienia krajów członkowskich. Ostatecznie, przepisy weszłyby w życie w połowie 2020 r.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.