Dobrze właśnie było. Teraz polską gospodarkę czeka zjazd

Rekordowy wzrost gospodarczy się kończy - twierdzą ekonomiści. Dla rządu Mateusza Morawieckiego to złe wieści.
Rekordowy wzrost gospodarczy się kończy - twierdzą ekonomiści. Dla rządu Mateusza Morawieckiego to złe wieści. Fot. Krzysztof Mazur / Agencja Gazeta
5,2 procent – taki rekordowy poziom rozwoju osiągnęła gospodarka Polski w I kwartale 2018 r., w porównaniu do I kwartału 2017 roku. To świetny wynik. Problem w tym, jak prognozuje dziennik „Rzeczpospolita”, że to już koniec bicia rekordów.


Spodziewano się, że będzie gorzej: taki impet gospodarczy odnotowano już w III kwartale ubiegłego roku, potem tempo spadło i ekonomiści spodziewali się, że początek roku pogłębi tylko zwalnianie.

Wzrost gospodarczy w Polsce - rekord i początek zjazdu

Sytuację uratowały rosnące zapasy przedsiębiorstw – z jednej strony sugerujące, że firmy przygotowują się do inwestycji, z drugiej jednak – że będą mniej produkować w kolejnych kwartałach. Pytanie, czy ten przyrost zapasów to objaw optymizmu biznesu („będziemy sprzedawać więcej, trzeba się przygotować”), czy też raczej jego konsekwencja („miało się sprzedawać, a zostaliśmy z towarem”).

Cytowany przez „Rzeczpospolitą” Krystian Jaworski, ekonomista z banku Credit Agricole, spodziewa się raczej realizacji tego drugiego scenariusza. Wyhamował bowiem wzrost eksportu – i to z 8,2 do 1,1 proc. w ciągu jednego kwartału (import zaś z 8,9 do 3,5 proc. r/r). Z badania Europejski Wskaźnik Nastrojów wynika, że pogorszyły się też nastroje wśród przedsiębiorców.

– W kolejnych kwartałach zmiany zapasów już nie będą miały tak dużego wpływu na wzrost gospodarki, może on nawet być ujemny – sugeruje Piotr Kalisz, główny ekonomista banku Citi Handlowy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.