Dobrze właśnie było. Teraz polską gospodarkę czeka zjazd

Rekordowy wzrost gospodarczy się kończy - twierdzą ekonomiści. Dla rządu Mateusza Morawieckiego to złe wieści.
Rekordowy wzrost gospodarczy się kończy - twierdzą ekonomiści. Dla rządu Mateusza Morawieckiego to złe wieści. Fot. Krzysztof Mazur / Agencja Gazeta
5,2 procent – taki rekordowy poziom rozwoju osiągnęła gospodarka Polski w I kwartale 2018 r., w porównaniu do I kwartału 2017 roku. To świetny wynik. Problem w tym, jak prognozuje dziennik „Rzeczpospolita”, że to już koniec bicia rekordów.


Spodziewano się, że będzie gorzej: taki impet gospodarczy odnotowano już w III kwartale ubiegłego roku, potem tempo spadło i ekonomiści spodziewali się, że początek roku pogłębi tylko zwalnianie.

Wzrost gospodarczy w Polsce - rekord i początek zjazdu

Sytuację uratowały rosnące zapasy przedsiębiorstw – z jednej strony sugerujące, że firmy przygotowują się do inwestycji, z drugiej jednak – że będą mniej produkować w kolejnych kwartałach. Pytanie, czy ten przyrost zapasów to objaw optymizmu biznesu („będziemy sprzedawać więcej, trzeba się przygotować”), czy też raczej jego konsekwencja („miało się sprzedawać, a zostaliśmy z towarem”).

Cytowany przez „Rzeczpospolitą” Krystian Jaworski, ekonomista z banku Credit Agricole, spodziewa się raczej realizacji tego drugiego scenariusza. Wyhamował bowiem wzrost eksportu – i to z 8,2 do 1,1 proc. w ciągu jednego kwartału (import zaś z 8,9 do 3,5 proc. r/r). Z badania Europejski Wskaźnik Nastrojów wynika, że pogorszyły się też nastroje wśród przedsiębiorców.

– W kolejnych kwartałach zmiany zapasów już nie będą miały tak dużego wpływu na wzrost gospodarki, może on nawet być ujemny – sugeruje Piotr Kalisz, główny ekonomista banku Citi Handlowy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.