Premier Morawiecki nie traci czasu. Cichcem szykuje sute odprawy dla menedżerów z Orlenu

Premier Morawiecki odebrał Orlen min. Tchórzewskiemu, teraz przymierza się do wyrzucenia prezesa Obajtka.
Premier Morawiecki odebrał Orlen min. Tchórzewskiemu, teraz przymierza się do wyrzucenia prezesa Obajtka. Fot. Sławomir Kamiński/Agencja Gazeta
Premier Mateusz Morawiecki ledwie kilka dni temu odebrał nadzór nad Orlenem ministrowi Tchórzewskiemu, a już wnosi o podniesienie odpraw dla zwalnianych menedżerów tej firmy oraz o skróceniu czasu niezbędnego do jej uzyskania. Te bulwersujące doniesienia mogą zwiastować wielkie czystki w Orlenie.


Wniosek będzie głosowany na walnym zgromadzeniu akcjonariuszy firmy, 26 czerwca 2018 roku. Jeśli przejdzie, to odwołani członkowie zarządu Orlenu dostaną odszkodowanie w wys. do 100 proc. dotychczasowego wynagrodzenia zasadniczego w koncernie. Na dodatek dostaną je już po trzech miesiącach pracy.

Jak przypomina Andrzej Kublik w Gazecie Wyborczej, nie sposób nie zauważyć, że z pięciu obecnych członków zarządu Orlenu tylko dwóch ma więcej, niż pół roku stażu. Tego kryterium nie wyrobił też sam prezes Obajtek. Zgodnie z dotychczas obowiązującymi zasadami nie dostaliby ani grosza za tzw. zakaz konkurencji, gdyby ich odwołano w najbliższej przyszłości. Według ekspertów wyższe odprawy po krótszym czasie mają im osłodzić rychłą utratę pracy.

Mateusz Morawiecki przejmuje Orlen
Z pewnością te działania są elementem jakiejś szerszej strategii Morawieckiego w sprawie Orlenu. Do tej pory nadzór nad firmą sprawował minister energii, Krzysztof Tchórzewski. To on wypromował byłego wójta Pcimia i szefa ARiMR na prezesa Orlenu. Premierowi mogło się to nie spodobać, skoro najpierw odebrał Orlen Tchórzewskiemu a teraz ewidentnie szykuje poduszkę, która pozwoli obecnemu zarządowi w miarę miękko wylądować.


Nie jest wykluczone, że Morawiecki przygotowuje grunt pod planowane połączenie Orlenu z Lotosem.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.