Poznaliśmy ranking najpotężniejszych firm świata. Bardzo odległe miejsce polskiego prymusa

Magazyn Forbes przygotował zestawienie największych spółek giełdowych na świecie.
Magazyn Forbes przygotował zestawienie największych spółek giełdowych na świecie. Adam Stępień/Agencja Gazeta
Największe spółki giełdowe. Magazyn Forbes przygotował takie zestawienie. Czołowe miejsca przypadły przedsiębiorstwom z Chin i USA. Najlepsza w tym rankingu polska firma – PKN Orlen – znalazła się dopiero na 713 pozycji.

Ranking Global 2000 brał pod uwagę kilka różnych wyznaczników potęgi przedsiębiorstw. Wśród nich była np. wysokość przychodów, zysk, wartość rynkowa i posiadane aktywa. Pierwsze miejsce przypadło państwowemu bankowi z Chin – ICBC, którego wartość rynkowa w 2017 roku osiągnęła 311 mld dolarów.

Drugie miejsce to... kolejny bank z Chin, czyli China Construction Bank. Podium zamknął natomiast JP Morgan Chase, który przez brexit postanowił otworzyć w Polsce swoje centrum usług biznesowych. Na inwestycję wartą 37,5 mln złotych Amerykanie dostali niedawno od premiera Morawieckiego... 20 mln złotych pomocy publicznej.

Największe polskie przedsiębiorstwa
Dość daleko w Global 2000 znajdują się firmy z Europy. Najlepszy okazał się koncern petrochemiczny Royal Dutch Shell, który został wyceniony na 306,5 mld dolarów i zajął 11. miejsce. Kilka pozycji niżej znalazł się Volkswagen z wyceną na poziomie 101 mld dolarów.


Z polskich firm najwyżej uplasował się PKN Orlen. Polska spółka skarbu państwa znalazła się na 713 miejscu. W pierwszych 2 tysiącach obecnych jest jeszcze 5 innych firm znad Wisły – to PZU (770 miejsce), PKO Bank Polski (845.), PGNiG (1026.), Bank Pekao (1106.) i PGE (1360.).
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.