Poznaliśmy ranking najpotężniejszych firm świata. Bardzo odległe miejsce polskiego prymusa

Magazyn Forbes przygotował zestawienie największych spółek giełdowych na świecie.
Magazyn Forbes przygotował zestawienie największych spółek giełdowych na świecie. Adam Stępień/Agencja Gazeta
Największe spółki giełdowe. Magazyn Forbes przygotował takie zestawienie. Czołowe miejsca przypadły przedsiębiorstwom z Chin i USA. Najlepsza w tym rankingu polska firma – PKN Orlen – znalazła się dopiero na 713 pozycji.

Ranking Global 2000 brał pod uwagę kilka różnych wyznaczników potęgi przedsiębiorstw. Wśród nich była np. wysokość przychodów, zysk, wartość rynkowa i posiadane aktywa. Pierwsze miejsce przypadło państwowemu bankowi z Chin – ICBC, którego wartość rynkowa w 2017 roku osiągnęła 311 mld dolarów.

Drugie miejsce to... kolejny bank z Chin, czyli China Construction Bank. Podium zamknął natomiast JP Morgan Chase, który przez brexit postanowił otworzyć w Polsce swoje centrum usług biznesowych. Na inwestycję wartą 37,5 mln złotych Amerykanie dostali niedawno od premiera Morawieckiego... 20 mln złotych pomocy publicznej.

Największe polskie przedsiębiorstwa
Dość daleko w Global 2000 znajdują się firmy z Europy. Najlepszy okazał się koncern petrochemiczny Royal Dutch Shell, który został wyceniony na 306,5 mld dolarów i zajął 11. miejsce. Kilka pozycji niżej znalazł się Volkswagen z wyceną na poziomie 101 mld dolarów.


Z polskich firm najwyżej uplasował się PKN Orlen. Polska spółka skarbu państwa znalazła się na 713 miejscu. W pierwszych 2 tysiącach obecnych jest jeszcze 5 innych firm znad Wisły – to PZU (770 miejsce), PKO Bank Polski (845.), PGNiG (1026.), Bank Pekao (1106.) i PGE (1360.).
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.