Projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego może wylądować w koszu. Mieszkańcy są zdecydowanie przeciwko

Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, przekonuje, że referendum w Baranowie nie było wiążące - ale głos mieszkańców będzie brany pod uwagę.
Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK, przekonuje, że referendum w Baranowie nie było wiążące - ale głos mieszkańców będzie brany pod uwagę. Fot. Adam Stępień / Agencja Gazeta
Centralny Port Komunikacyjny. Miał być sztandarową inwestycją rządu: lotnisko wraz z powiązaną z nim infrastrukturą kolejową i drogową miało zastąpić Okęcie, podgryźć dominującą pozycje kilku portów na zachód od Odry i przynieść okolicy – i całemu krajowi – wielomilionowe (jeśli nie miliardowe) zyski. Tyle że mieszkańcy gminy Baranów, gdzie miał powstać CPK, powiedzieli: nie.

Referendum w sprawie CPK - mieszkańcy przeciwni
Wyniki przeprowadzonego w niedzielę referendum nie pozostawiają większych wątpliwości – na nieco ponad 4 tysiące osób, do urn pofatygowały się 1932 osoby. Mieli odpowiedzieć na dwa pytania – czy chcą budowy CPK na terenie gminy oraz czy przepisy specustawy w tej sprawie uważają za korzystne dla siebie.

Wyniki były druzgoczące dla rządowego projektu. 84 proc. głosujących uznało, że jest przeciwko budowie CPK, a aż 94 proc. stwierdziło, że specustawa jest dla nich niekorzystna. – Przekaz jest bardzo jasny – skwitował wójt gminy Baranów, Andrzej Kołek. – Mieszkańcy nie chcą Centralnego Portu Komunikacyjnego, jak i nie akceptują warunków zawartych w specustawie – podsumował.

Jak podkreśla portal TVP Info, kością niezgody mogły być odszkodowania. Według specustawy mieszkańcy otrzymaliby 35-40 zł za metr kwadratowy – i to z założeniem, że będą musieli zapłacić stosowny podatek. Wysokość odszkodowań mieszkańcy gminy uznali za dalece niesatysfakcjonującą, co zapoczątkowało debatę na temat podniesienia wysokości oferowanych kwot lub zwolnienia mieszkańców gminy z podatku. Ani jedno, ani drugie w końcu nie miało miejsca, więc wynik referendum w zasadzie nikogo nie dziwi.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.