Najbardziej zaśmiecone branże. Inspekcja Pracy wskazała, gdzie nie czeka cię nic dobrego

W 2017 r. Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła niemal 2,5 tys. przypadków łamania prawa pracy.
W 2017 r. Państwowa Inspekcja Pracy stwierdziła niemal 2,5 tys. przypadków łamania prawa pracy. Fot. Jacek Marczewski / Agencja Gazeta
Przekleństwo rynku pracy w Polsce – tak o umowach cywilno-prawnych mówi się w ostatnich latach, nie bez powodu zresztą. Śmieciówki rozpowszechniły się niemal w każdej branży, ale są takie, w których trudno liczyć na cokolwiek innego. W ubiegłym roku Państwowa Inspekcja Pracy natrafiła na 2345 nieprawidłowości w tym zakresie.

Najważniejsze branże, w których dochodzi do naruszania stosunków pracy to przede wszystkim budownictwo – i nieco dalej na liście – gastronomia, usługi hotelarskie oraz handel. Inspekcja Pracy skupiła się tu na kluczowej kwestii: wypisywania śmieciówki w sytuacji, kiedy pracownik pracuje w sposób odpowiadający w zasadzie stosunkowi pracy. W budownictwie wykryto 16,8 proc. z wszystkich stwierdzonych przypadków naruszeń, w usługach gastronomicznych – 15,2 proc., w sekcji handel i naprawy – 14,9 proc., w przetwórstwie przemysłowym – 14,1 proc.

Z danych, jakie ujawniła PIP w tej sprawie, można wnioskować, że śmieciówek przybywa – albo też inspektorzy stali się bardziej dociekliwi. W 435 sprawach nałożono karę grzywny, do sądów skierowano 89 wniosków o ukaranie, a także – 187 powództw o ustalenie istnienia stosunku pracy na rzecz 315 osób. Rok wcześniej takich spraw było 150 i dotyczyły 238 osób – przypomina PulsHR.

Może się wydawać, że to niewiele. Problem w tym, że – jak się okazało – wiele osób zatrudnionych na śmieciówkach w tej formule nie ma ochoty zmieniać formy zatrudnienia. – Gdy inspektorzy wnioskowali mimo wszystko o taką zmianę, pracujący niejednokrotnie w ogóle rezygnowali z dalszej współpracy z przedsiębiorcami – podsumowują inspektorzy PIP w swoim raporcie na ten temat. Pośrednio inspektorzy pracy zdają się tłumaczyć ten stan trudną sytuacją na rynku pracy w mniejszych miastach.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.