Zmowa polskich siłowni? UOKiK podejrzewa znane sieci fitness i operatora kart sportowych o kartel

Polskie siłownie w zmowie? UOKiK prowadzi postępowanie przeciwko 16 przedsiębiorcom
Polskie siłownie w zmowie? UOKiK prowadzi postępowanie przeciwko 16 przedsiębiorcom Flickr.com / CC BY 2.0
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie przeciwko 16 przedsiębiorcom z rynku fitness. Podejrzewa, że największe polskie sieci i operator pakietów sportowych Multisport mogły zawrzeć porozumienia ograniczające konkurencję.

Jak poinformował UOKiK, wielu Polaków korzysta z pakietów sportowo-rekreacyjnych, które są im oferowane przez pracodawców jako świadczenia motywacyjne. Pracodawca zawiera umowę z operatorem pakietów, który pełni rolę pośrednika między pracodawcą i jego pracownikami a klubem fitness.

UOKiK w 2017 r. przeszukał siedziby sieci fitness i biura Benefit Systems (oferującego m.in. kartę Multisport). Zebrano dowody, które wskazują, że 16 przedsiębiorców mogło się zmówić i stworzyć kartel, który podzielił rynek i utrudniał działalność innym firmom.

– Kluby fitness mogły m.in. podzielić między sobą rynek, w ten sposób, że wspólnie ustaliły, w których rejonach Polski będą działały – mówi prezes UOKiK Marek Niechciał.

Sieci fitness mogły ograniczać konkurencję
UOKiK podejrzewa także, że uczestniczące w zmowie kluby zdecydowały nie współpracować z rywalami Benefit Systems, np. z OK Systems, który oferuje pakiety konkurencyjne wobec kart Multisport. Takie działania mogły doprowadzić do podtrzymywania dominacji Benefit Systems na rynku pakietów sportowo-rekreacyjnych, utrudniać pracodawcom poszukiwania alternatywnych opcji i pozbawiać konsumentów niekorzystających z usług Benefit Systems dostępu do ulubionych klubów.


Przedsiębiorcy, przeciwko którym UOKiK prowadzi postępowanie to m. in. operatorzy klubów Calypso, Fabryka Formy, Zdrofit, Fitness Platinium i Fitness Academy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.