W imię Ojca, i Syna, PIN i zielony. Kolejna parafia przyjmuje płatności kartą

Taki widok się dezaktualizuje. Tace zastąpią terminale płatnicze. Kolejna parafia w Polsce wprowadza płatności kartą
Taki widok się dezaktualizuje. Tace zastąpią terminale płatnicze. Kolejna parafia w Polsce wprowadza płatności kartą Fot. Mateusz Skwarczek
Kościół w Polsce. Choć pod względem światopoglądowym ewolucja Kościoła jest znacznie spowolniona, instytucja nadrabia postępem technologicznym. Kolejna parafia przyjmuje płatności kartą. Na tacę, albo na jedną z tzw. "usług co łaska". Tym razem to parafia Mikstat koło Kalisza.

O sprawie donosi serwis cashless.pl. Mikstat to mała gmina w województwie wielkopolskim. Kościół otrzymał terminale dzięki uczestnictwu w programie fundacji Polska Bezgotówkowa, który pozwala wejść (z początku za darmo) w system płatności kartą, by sprawdzić, jak to wygląda. To niejedyna parafia, która wyraziła zainteresowanie wprowadzeniem płatności kartą w kościele.

Na tacę - płatność kartą
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, kilku kościołom już się to udało. Jedną z takich parafii jest ta w Jastrzębiej Górze. Parafia uruchomiła właśnie elektroniczną tacę oraz możliwość dokonywania płatności kartą w kancelarii parafialnej oraz cmentarnej. Płatności kartą wprowadzili też stołeczni dominikanie w kościele przy ul. Freta. Za nimi pójdą kolejne parafie, więc "zapomniałem gotówki" przestaje powoli być argumentem zwalniającym z płacenia.

W ramach programu Polska Bezgotówkowa, przedsiębiorca, w tym przypadku proboszcz, może otrzymać także terminal do płatności mobilnych. Niewykluczone zatem, że tacę da się opłacić smartfonem - np. za pośrednictwem usługi Google Pay w przypadku Androida lub Apple Pay, która niedawno zadebiutowała w Polsce.


Nikogo nie trzeba przekonywać, że Polacy pokochali płatności bezgotówkowe i korzystają z nich chętniej niż większość krajów UE. Tylko w zeszłym roku przybyło ponad 2 mln nowych kart. Łącznie w obiegu funkcjonuje 39 mln kart płatniczych (z czego 5,8 mln to karty kredytowe). Z rosnącą liczbą kart, maleje (choć niewspółmiernie) liczba bankomatów. Po 2017 r. mamy ponad 200 bankomatów mniej niż w 2016 r. Ogółem w zeszłym roku wartość transakcji kartami przekroczyła 70 mld zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.