W imię Ojca, i Syna, PIN i zielony. Kolejna parafia przyjmuje płatności kartą

Taki widok się dezaktualizuje. Tace zastąpią terminale płatnicze. Kolejna parafia w Polsce wprowadza płatności kartą
Taki widok się dezaktualizuje. Tace zastąpią terminale płatnicze. Kolejna parafia w Polsce wprowadza płatności kartą Fot. Mateusz Skwarczek
Kościół w Polsce. Choć pod względem światopoglądowym ewolucja Kościoła jest znacznie spowolniona, instytucja nadrabia postępem technologicznym. Kolejna parafia przyjmuje płatności kartą. Na tacę, albo na jedną z tzw. "usług co łaska". Tym razem to parafia Mikstat koło Kalisza.

O sprawie donosi serwis cashless.pl. Mikstat to mała gmina w województwie wielkopolskim. Kościół otrzymał terminale dzięki uczestnictwu w programie fundacji Polska Bezgotówkowa, który pozwala wejść (z początku za darmo) w system płatności kartą, by sprawdzić, jak to wygląda. To niejedyna parafia, która wyraziła zainteresowanie wprowadzeniem płatności kartą w kościele.

Na tacę - płatność kartą
Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, kilku kościołom już się to udało. Jedną z takich parafii jest ta w Jastrzębiej Górze. Parafia uruchomiła właśnie elektroniczną tacę oraz możliwość dokonywania płatności kartą w kancelarii parafialnej oraz cmentarnej. Płatności kartą wprowadzili też stołeczni dominikanie w kościele przy ul. Freta. Za nimi pójdą kolejne parafie, więc "zapomniałem gotówki" przestaje powoli być argumentem zwalniającym z płacenia.

W ramach programu Polska Bezgotówkowa, przedsiębiorca, w tym przypadku proboszcz, może otrzymać także terminal do płatności mobilnych. Niewykluczone zatem, że tacę da się opłacić smartfonem - np. za pośrednictwem usługi Google Pay w przypadku Androida lub Apple Pay, która niedawno zadebiutowała w Polsce.


Nikogo nie trzeba przekonywać, że Polacy pokochali płatności bezgotówkowe i korzystają z nich chętniej niż większość krajów UE. Tylko w zeszłym roku przybyło ponad 2 mln nowych kart. Łącznie w obiegu funkcjonuje 39 mln kart płatniczych (z czego 5,8 mln to karty kredytowe). Z rosnącą liczbą kart, maleje (choć niewspółmiernie) liczba bankomatów. Po 2017 r. mamy ponad 200 bankomatów mniej niż w 2016 r. Ogółem w zeszłym roku wartość transakcji kartami przekroczyła 70 mld zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...