Dołożą kolejne 40 miliardów do lotniska w Baranowie. "To nie ma nawet biznesplanu"

Centralny Port Komunikacyjny będzie położony w gminie Baranów ok. 50 km od Warszawy i 100 km od Łodzi
Centralny Port Komunikacyjny będzie położony w gminie Baranów ok. 50 km od Warszawy i 100 km od Łodzi Foto: Włodzimierz Szczepański / naTemat
Centralny Punkt Komunikacyjny. Już nie 35, ale 75 miliardów złotych ma kosztować polskie megalotnisko w Baranowie. Takie szacunki przedstawił pełnomocnik rządu ds. jego budowy, Mikołaj Wild. Skąd ta kosmiczna wycena?


Okazuje się, że kolejne 40 miliardów ma pochłonąć budowa linii kolejowych, ale nie wokół lotniska, lecz w całej Polsce. Do tej pory w koszty budowy CPK wchodzić miało samo lotnisko, warte 16-19 miliardów złotych, drogi dla samochodów, które wedle planu pochłoną ok. 7 miliardów złotych oraz tzw. komponent kolejowy.


Jako że tereny pod budowę CPK leżą w rejonie węzła Wiskitki, przy autostradzie łączącej Warszawę, Łódź i Poznań, trzeba w tym miejscu zbudować linię kolejową. Jej koszt oszacowano na 8-9 miliardów złotych. Za te pieniądze rząd chce zbudować zupełnie nowe połączenie Warszawa – Łódź oraz wpiąć ją w Centralną Magistralę Kolejową.


W ten sposób cała inwestycja ma pochłonąć nie 35 miliardów, ale ok. 75 mld zł.
Rosnące koszty CPK
– Nie potrzebowałem czekać do wczoraj (kiedy M. Wild przedstawił swój plan – przyp. red.), żeby wiedzieć, że cała inwestycja nie zamknie się kwotą 35 miliardów złotych. Oczywiście nie wiadomo, w którym momencie ruszy, o ile w ogóle ruszy, budowa i jaka wówczas będzie sytuacja rynkowa. Ale przy tego typu wielkich inwestycjach termin realizacji zawsze się wydłuża, a koszty rosną. Mówimy raczej o kosztach rzędu 50 miliardów złotych – twierdzi w rozmowie z INNPoland.pl Adrian Furgalski, wiceprezes Zespołu Doradców Gospodarczych TOR.


Przypomina, że w tej chwili nie ma żadnego przygotowania do budowy nowych linii kolejowych. Faktycznie, Mikołaj Wild zapowiedział jedynie, że planowana jest budowa linii łączących Warszawę, Łódź oraz CPK z kilkunastoma miejscowościami w Polsce. Wymienił je i podał orientacyjny koszt budowy – wspomniane 40 mld zł.

Zdaniem Furgalskiego to, że w Polsce jest około 100 miejscowości powyżej 10 tys. mieszkańców, do których nie docierają połączenia kolejowe, jest wstydem na całą Europę.

– Ale słowa pana Wilda zabrzmiały tak, jakby doprowadzenie kolei do jakiejś miejscowości wymagało wybudowania CPK. Kolej trzeba przywracać, ale to nie ma nic wspólnego z Centralnym Portem Komunikacyjnym – uważa wiceprezes ZDG TOR.

CPK - port przesiadkowy
– Z tym projektem jest związana budowa około 800 km nowych linii. To jest wyzwanie cywilizacyjne, jak najbardziej słuszna inwestycja, która skupi w sobie wiele rodzajów transportu, w tym kolejowy. Jestem przekonany, że będzie to hub komunikacyjny nie tylko dla Polski, ale dla całej Europy Środkowej – mówi cytowany przez Życie Warszawy, prezes PKP SA Krzysztof Mamiński.

Innego zdania jest Adrian Furgalski. – Nie można usprawiedliwiać budowy CPK tym, że wiele miejscowości wróci na mapę kolejową, trzeba to zrobić niezależnie. Trudno też przypuszczać, że osoby z tych miejscowości zasilą CPK, tym bardziej, że była mowa o tym, iż ma to być port przesiadkowy dla pasażerów z innych krajów - uważa.

Dodaje, że CPK będzie bardzo trudno rywalizować z innymi dużymi portami w Europie. Mamy przecież Kijów, który obsługuje znaczną część ruchu na wschód, są wielkie i silne porty w Zurychu, Frankfurcie, Londynie i innych miastach.
Zbyt małym przewoźnikiem może się okazać też LOT. Nasza linia ma ok. 60 samolotów, a to prawdopodobnie za mało, by zapewnić satysfakcjonującą siatkę połączeń z CPK. Sama Lufthansa ma ponad 300 samolotów, nie licząc jej spółek zależnych.

Wpływ CPK na porty regionalne
Zdaniem Adriana Furgalskiego cała inwestycja związana z CPK jest realizowana w niewłaściwy sposób.

– Teraz wrzuca się program kolejowy za 40 mld złotych, mówi się, że za jakiś czas będzie gotowa analiza wpływu CPK na porty regionalne, ma być zamówiona analiza co z Okęciem. To jest robione od końca. Przede wszystkim powinno się zacząć od aktualizacji analizy z 2010 roku, sprawdzić, czy na pewno nie można rozbudować Okęcia. Tym bardziej, że obecnie najbardziej rozwijają się tanie linie, dla których CPK będzie portem raczej zbyt drogim. Ale tego, jak drogim, też nie wiemy, bo nie ma biznesplanu – mówi.

Przypomina też , że w uchwale rządu z ubiegłego roku (dotyczącej budowy CPK) wypisano słabe strony planowanej inwestycji i w zasadzie na ich podstawie równie dobrze można by podjąć decyzję o niebudowaniu Centralnego Portu.

– Mogą wystąpić problemy środowiskowe, będzie brakowało ok. 100 000 rąk do pracy, LOT może być za słabym przewoźnikiem, a inne huby zbyt silną konkurencją. A przede wszystkim wspomina się o tym, że analizy z 2010 roku mogą nie być aktualne. Rząd się przyznaje, że podjął decyzję na podstawie starych analiz – podsumowuje Furgalski.

Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Wciąż dość powszechnym jest przeświadczenie o tym, że multitasking przynosi korzyści, szczególnie w zakresie naszej produktywności. Jak natomiast wskazują autorzy książki "Umysł Lidera" jest to przeświadczenie błędne.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Za oknem męczą nas mordercze upały, a w Vertigo Green Energy próbujemy po raz kolejny dopasować naszą strategię do zastanych warunków prawnych, które zmieniają się jak w kalejdoskopie.

Marta KarpińskaMarta Karpińska

Spółka Good Safe otrzymała milion złotych od Funduszu SPINAKER alfa finansującego projekt, którego istotą jest możliwość cyfrowego zapisu postanowień różnego rodzaju dokumentów.