Na autostradzie drożej, ale z wygodną aplikacją. Kogoś poniosło, jak wymyślał jej nazwę

Kolejki przed bramkami na autostradzie A1. System automatycznych płatności AmberGO ma to zmienić.
Kolejki przed bramkami na autostradzie A1. System automatycznych płatności AmberGO ma to zmienić. Fot. Wojciech Kardas / Agencja Gazeta
Opłaty za przejazd A1. Postęp nie omija autostrad, teraz za przejazd A1 można zapłacić aplikacją, bez kolejek na bramkach. Ma ona jednak niefortunną nazwę - AmberGO. Przy okazji rząd w celu "uproszczenia w korzystaniu z A1" zaokrąglił koszt przejazdu. Do góry, oczywiście.

To na razie pilotaż. Zdecydował się na niego właściciel odcinka A1 "Amber One". Rozwiązanie wydaje się dość ciekawe. Pojawią się specjalne bramki do "odpraw" za pośrednictwem aplikacji mobilnej. Automatyczny system poboru opłat, przynajmniej na papierze, wygląda rewelacyjnie, ma jednak szalenie niefortunną nazwę - AmberGO.

Rewolucja na A1 - automatyczne płatności AmberGO

Kierowca pobiera aplikację autopay transport, z poziomu Google Play, AppStore lub strony AmberOne. Zakłada konto, podaje dane, jak imię, nazwisko, nr rejestracyjny auta i numer karty płatniczej. Systemowi płatności AmberGO towarzyszy monitoring rozpoznający tablice rejestracyjne.

Z perspektywy kierowcy wystarczy uruchomić aplikację i podjechać do specjalnie wydzielonej bramki AmberGO. System rozpozna rejestracje, podniesie szlaban i zmieni światło na zielone. Przy danym zjeździe, opłata zostanie pobrana automatycznie z karty podpiętej do aplikacji.

Gdyby ktoś się zagapił i podjechał do bramki mobilnej z zamiarem płatności kartą, też jest taka możliwość, przynajmniej w trakcie pilotażu. Twórcy chcą zmniejszyć kolejki do bramek na autostradach. Zwykła obsługuje do 300 pojazdów na godzinę, w przypadku mobilnej ma to być dwa razy więcej.


Test obejmuje nie całą A1, a odcinek od Rosucin-Nowa Wieś. Jeśli się powiedzie, w pełni zautomatyzowany system płatności na A1 będzie działał na całej trasie w 2019 roku w wakacje.

Przy okazji resort transportu poinformował, że zaokrągla ceny przejazdu poszczególnymi odcinkami. Na trasie Rusocin-Nowa Wieś do 30 zł z 29,9 zł, na odcinku Rusocin-Turzno z 26,7 do 27 zł, a na odcinku Rusocin-Lubicz z 27,9 zł do 28 zł.

Tymczasem na autostradzie A2 też zachodzą zmiany. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, na bramkach prowadzone są kontrole trzeźwości.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Geoblokowaniem nazywane są praktyki polegające na blokowaniu dostępu do stron internetowych lub przekierowywania na strony przewidziane dla danego rynku ze względu na przynależność państwową odwiedzającego. Takie praktyki uznawane są za dyskryminujące...

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.