Wyniki tego rankingu ścięły nas z nóg. Jakość życia poprawia się w Polsce, jak nigdzie indziej

Jakość życia. W Polsce poprawia się najszybciej spośród wszystkich krajów na świecie, badanych przez Boston Consulting Group.
Jakość życia. W Polsce poprawia się najszybciej spośród wszystkich krajów na świecie, badanych przez Boston Consulting Group. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Jak się żyje w Polsce? Skok o dziesięć pozycji w ciągu niecałej dekady oraz wyraźna poprawa w 34 kategoriach – takie wnioski płyną z prowadzonego przez Boston Consulting Group badania SEDA. W tym rankingu jakości Polska zajęła tym razem 26. miejsce, dziesięć punktów wyżej niż poprzednim raz.

Firma Boston Consulting Group stara się wychodzić w badaniach SEDA poza kategorie czysto ekonomiczne, jak wzrost gospodarczy. Jej analitycy biorą zatem pod uwagę również równość społeczną, stan środowiska naturalnego, edukację, opiekę zdrowotną i infrastrukturę.

I choć liderów łatwo przewidzieć – tym razem w czołówce są Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Luksemburg, Dania i Szwecja – to Polska pod jednym względem wyprzedza wszystkie kraje na świecie.

Ten aspekt to dynamika zmian „na lepsze”. Przebiliśmy pod tym względem nawet Chiny, które przecież dokonały olbrzymiego skoku w ostatnich latach.

– Pozycję naszego kraju budują postępy w rozwoju infrastruktury oraz poprawa sytuacji na rynku pracy, która przekłada się również na dochody Polaków – podsumowywał na łamach dziennika „Rzeczpospolita” szef BCG w Polsce, Franciszek Hutten-Czapski.

Wzrost gospodarczy a jakość życia w Polsce
Eksperci firmy uważają, że Polska wyjątkowo efektywnie potrafi „przekuwać” wzrost gospodarczy w jakość życia. Spośród kluczowych kategorii kiepsko wypadła jedynie edukacja, co może być brutalnym komentarzem do forsowanych w ostatnich latach reform.

Badanie BCG potwierdza tendencje, które na wyrywki można stwierdzić na bazie innych badań – np. po raz pierwszy w historii badań wskaźnika ufności konsumenckiej, prowadzonego od 1997 roku, odsetek osób nastawionych optymistycznie przewyższył odsetek pesymistów, przeskoczył też średnią europejską. Rosną też wyniki sprzedażowe na kluczowych z punktu widzenia konsumentów rynkach, jak FMCG.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.