Wyniki tego rankingu ścięły nas z nóg. Jakość życia poprawia się w Polsce, jak nigdzie indziej

Jakość życia. W Polsce poprawia się najszybciej spośród wszystkich krajów na świecie, badanych przez Boston Consulting Group.
Jakość życia. W Polsce poprawia się najszybciej spośród wszystkich krajów na świecie, badanych przez Boston Consulting Group. Fot. Dawid Żuchowicz / Agencja Gazeta
Jak się żyje w Polsce? Skok o dziesięć pozycji w ciągu niecałej dekady oraz wyraźna poprawa w 34 kategoriach – takie wnioski płyną z prowadzonego przez Boston Consulting Group badania SEDA. W tym rankingu jakości Polska zajęła tym razem 26. miejsce, dziesięć punktów wyżej niż poprzednim raz.

Firma Boston Consulting Group stara się wychodzić w badaniach SEDA poza kategorie czysto ekonomiczne, jak wzrost gospodarczy. Jej analitycy biorą zatem pod uwagę również równość społeczną, stan środowiska naturalnego, edukację, opiekę zdrowotną i infrastrukturę.

I choć liderów łatwo przewidzieć – tym razem w czołówce są Norwegia, Szwajcaria, Islandia, Luksemburg, Dania i Szwecja – to Polska pod jednym względem wyprzedza wszystkie kraje na świecie.

Ten aspekt to dynamika zmian „na lepsze”. Przebiliśmy pod tym względem nawet Chiny, które przecież dokonały olbrzymiego skoku w ostatnich latach.

– Pozycję naszego kraju budują postępy w rozwoju infrastruktury oraz poprawa sytuacji na rynku pracy, która przekłada się również na dochody Polaków – podsumowywał na łamach dziennika „Rzeczpospolita” szef BCG w Polsce, Franciszek Hutten-Czapski.

Wzrost gospodarczy a jakość życia w Polsce
Eksperci firmy uważają, że Polska wyjątkowo efektywnie potrafi „przekuwać” wzrost gospodarczy w jakość życia. Spośród kluczowych kategorii kiepsko wypadła jedynie edukacja, co może być brutalnym komentarzem do forsowanych w ostatnich latach reform.

Badanie BCG potwierdza tendencje, które na wyrywki można stwierdzić na bazie innych badań – np. po raz pierwszy w historii badań wskaźnika ufności konsumenckiej, prowadzonego od 1997 roku, odsetek osób nastawionych optymistycznie przewyższył odsetek pesymistów, przeskoczył też średnią europejską. Rosną też wyniki sprzedażowe na kluczowych z punktu widzenia konsumentów rynkach, jak FMCG.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.