To polskie miasto wprowadza śmieciomaty. Palenie śmieci przestaje się opłacać

Śmieciomaty. Wieluń chce się przekonać, czy śmieciomaty są w stanie rozwiązać problem ze zbiórką odpadów, jaki nęka polskie miasta.
Śmieciomaty. Wieluń chce się przekonać, czy śmieciomaty są w stanie rozwiązać problem ze zbiórką odpadów, jaki nęka polskie miasta. Fot. Franciszek Mazur / Agencja Gazeta
O ironio, w awangardzie postępu nie znalazła się żadna z wielkich metropolii lecz 24-tysięczny Wieluń. Tamtejsi mieszkańcy mogą korzystać z urządzeń nazywanych już powszechnie śmieciomatami: oddając posegregowane odpady, zbierają punkty. A te mogą potem wymienić na lokalne atrakcje czy bonusy.


Jak działa śmieciomat?
Śmieciomaty – tak nazywają się urządzenia, które pojawiły się w Wieluniu. Dzięki wmontowanym skanerom automatycznie rozpoznają one materiał i rodzaj odpadów, jakie do nich trafiają, ich kształt i wagę.

Korzystanie ze śmieciomatów wiąże się z korzyściami: dedykowana maszynom aplikacja zbiera punkty, pozwalające potem na uzyskanie m.in. zniżek do kina lub na bilety komunikacji miejskiej – pisze portal mambiznes.pl.

Teoretycznie, w Polsce próbowano już rozmaitych rozwiązań, zachęcających do rozsądnego gospodarowania śmieciami – ze skupami makulatury czy butelek włącznie. Punkty tego typu nie oparły się jednak wolnemu rynkowi: opłacalność takich skupów (wyjąwszy skupy złomu, które przeważnie funkcjonują do dziś) okazała się zbyt niska, by przetrwały. Tym bardziej warto obserwować wieluński eksperyment.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.