Szef PIP zapowiada zmiany w zakazie handlu w niedziele. To będzie bat na kombinatorów

Rafał Mielnik/Agencja Gazeta
Kilka miesięcy po wprowadzeniu przepisów ograniczających możliwość handlu w niedziele, pojawiły się pierwsze refleksje na temat ich funkcjonowania. Państwowa Inspekcja Pracy twierdzi, że nowelizacja jest generalnie przestrzegana, widzi jednak pole do uszczelnienia nowego prawa.


W rozmowie z PAP-em, Wiesław Łyszczek, szef Państwowej Inspekcji Pracy przyznał, że ustawodawca nie przewidział do końca pomysłowości właścicieli sklepów.

– W tym zakresie współpracujemy z resortem pracy, wspólnie analizując takie przypadki. Niektóre przepisy zostaną zmienione poprzez ich doprecyzowanie – zapowiedział, odnosząc się do rozszerzania działalności sklepów o usługi pocztowe. Do takiego manewru uciekają się od pewnego czasu franczyzobiorcy Żabki.

PIP jest jednak bezradna. – Inspektor pracy nie jest organem uprawnionym do przesądzania, czy daną placówkę handlową można uznać za placówkę pocztową – zauważa Łyszczek. W takich przypadkach inspekcja kieruje więc sprawy do sądu.

Przypadek Żabki jest jednak tylko jednym z całej masy pomysłów, na jaką wpadli polscy przedsiębiorcy. Niektóre sklepy przemianowały się na galerie sztuki, inne podpięły się pod stacje paliw. Duże sieci dyskontów eksperymentowały natomiast z wydłużeniem czasu pracy w sobotę, co wywołało natychmiastowe protesty ich pracowników.

Eksperci Fundacji Forum Obywatelskiego Rozwoju prowadzili nawet akcję informacyjną #BubelRoku, która punktowała niedociągnięcia zakazu handlu w niedziele i wskazywała różnego rodzaju luki prawne. Wiesław Łyszczek wskazuje jednak, że przypadki ewidentnego łamania prawa zdarzają się sporadycznie. Na ponad 8,3 tys. kontroli przeprowadzonych przez inspektorów, sklepy zostały otwarte wbrew prawu tylko w 7 proc. przypadków.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Ocieplenie klimatu staje się faktem, odczuwalne jest na masową skalę. Był to jeden z głównych powodów, dla którego założyłem Vertigo Green Energy.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.