Urzędnicy do PIT-ów. Deklaracje wypełnią za obywateli, ale trzeba uważać

Od 2019 r. urzędnicy rozliczą PIT za nas.
Od 2019 r. urzędnicy rozliczą PIT za nas. Fot. Tomasz Stańczak / Agencja Gazeta
Już w przyszłym roku urzędnicy fiskusa sami zaczną wypełniać nasze deklaracje podatkowe – donosi dziennik „Fakt”, powołując się na stanowisko resortu finansów. Oznacza to o jedną formalność na głowie mniej, choć zeznania będą wypełniane dosyć mechanicznie i o odliczenia trzeba będzie zadbać samemu.


Przygrywką do zmian były wypełnione formularze zeznań dostępne wcześniej na Portalu Podatkowym. Teraz urzędnicy będą sami je wypełniać i wysyłać do adekwatnych urzędów skarbowych – problem jednak w tym, że system będzie wprowadzany stopniowo i daleki od kompleksowości, jak informuje dziennik "Fakt".

PIT wypełni urzędnik
Co to oznacza? Na początek plusy: zdjęcie podatnikowi z głowy formalności związanych z wypełnieniem i wysłaniem PIT-u. Czyli też likwidacja kar za nie dopełnienie tych formalności w terminie. Innymi słowy, jeżeli nie chcemy korzystać z ulg, możemy w ogóle zapomnieć o obowiązku składania deklaracji, będą one wypełniane automatycznie przez urzędników.

Minusy to fakt, że podatnik będzie musiał sam zadbać o ulgi inne niż ta na dzieci – np. za internet czy rehabilitacyjną. Drugi minus to fakt, że w przyszłym roku ta rewolucja nie obejmie osób prowadzących działalność gospodarczą. Dla nich zmiany będą obowiązywać od 2020 roku.


– Wszystkie dane podatników skarbówka i tak ma w swoich bazach – przekonuje na łamach dziennika szef Centrum im. Adama Smitha, Andrzej Sadowski. – Dlatego PIT-y powinny zostać raz na zawsze zlikwidowane – kwituje.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.