Usta, zmarszczki, depilacja - te zabiegi mogą podrożeć. Lekarze chcą odsunąć od zawodu kosmetologów

Ceny zabiegów estetycznych, takich jak wypełnianie zmarszczek, mogą drastycznie wzrosnąć
Ceny zabiegów estetycznych, takich jak wypełnianie zmarszczek, mogą drastycznie wzrosnąć 123rf.com / zdjęcie seryjne
Wypełnianie zmarszczek, depilacja laserowa, peeling chemiczny. Te niedrogie zabiegi wykonują dziś masowo kosmetyczki. Niektóre są po 5-letnich studiach, inne po zaledwie kilkudniowych kursach. Ministerstwo Zdrowia i część środowiska lekarskiego zauważyli finansowy potencjał w rynku usług medycyny kosmetycznej i zamierzają odebrać kosmetologom uprawnienia na wykonywanie zawodu.

Pomysł na to, by możliwość wykonywania zabiegów medycyny estetycznej mogli wykonywać tylko lekarze, padł już w marcu na posiedzeniu senackiej komisji zdrowia, jak donosi „Wyborcza”. Uczestnicy komisji optowali za najbardziej radykalną wersją nowych przepisów. Chcą, by medycynę estetyczną mogli wykonywać wyłącznie dermatolodzy, chirurdzy oraz chirurdzy plastyczni. I to rozpętało bitwę.

W odpowiedzi na próby regulacji rynku usług upiększających powstała Izba Kosmetologów, która twierdzi, że te działania odsuną ok. 200 tys. osób od zawodu. Jedna z założycielek Izby, Justyna Gorlicka-Kruk jest zdania, że z dnia na dzień osoby po pięcioletnich studiach zostaną zrównane uprawnieniami z osobami po kilkudniowych kursach.

Usługi upiększające znacznie podrożeją
Odebranie uprawnień kosmetologom poskutkuje tym, że ceny zabiegów, takich jak wypełnianie kwasem hialuronowym ust i zmarszczek, depilacja laserowa, peelingi chemiczne czy mezoterapia igłowa drastycznie wzrosną.

Grupa lekarzy przekonuje, że zabiegi te są na tyle ingerujące, że powinni je wykonywać tylko lekarze. Izba Kosmetologów odbija piłeczkę i zapewnia, że większość szanujących się gabinetów już współpracuje z lekarzami.

Rynek usług upiększających to żyła złota, a będzie jeszcze więcej wart w przyszłości. W Polsce już wart jest kilkaset milionów złotych i rośnie po kilkanaście procent rocznie. Nie jest jednak uregulowany i, jak wspominaliśmy w INNPoland.pl, zabiegi estetyczne wykonują osoby, które często nie mają do tego odpowiednich uprawnień. Z tego powodu rośnie liczba osób z powikłaniami po nieudanych zabiegach, które leczą się później na NFZ.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.