"Najstarszy szewc w Warszawie" został start-upowcem. Niesamowita puenta historii pana Adama

facebook.com/WoshWosh
Pan Adam Janasz, 80-letni właściciel zakładu szewskiego w Warszawie został w pewnym sensie zatrudniony przez start-up WoshWosh. – Postanowiliśmy zadbać o pracę Pana Adama w długim terminie - gdy temperatura popularności akcji spadnie – tłumaczy jego założycielka Martyna Zastawna.

Adam Janasz to bezsprzecznie jeden z bohaterów medialnych ostatniego tygodnia. Wszystko zaczęło się od wpisu na Facebooku założycielki bloga Agata4life, która poinformowała, że biznes pana Adama może zostać lada dzień zlikwidowany. Mężczyzna pracuje w zakładzie przy ul. Śniadeckich 1/15 od 40 lat. Od pewnego czasu miał mieć jednak coraz mniej klientów.

Internauci nie pozostawili jednak Janasza, ochrzczonego mianem „najstarszego warszawskiego szewca”, bez pomocy. Liczne udostępnienia przełożyły się na realne zainteresowanie. – Dziś przyjąłem więcej butów niż przez ostatnie dwa tygodnie – mówił szewc w rozmowie z Darią Różańską z naTemat.

WoshWosh współpracuje z Adamem Janaszem
Teraz o Janasza postanowił zadbać także warszawski start-up WoshWosh, który zajmuje się renowacją starych butów.

Martyna Zastawna w pewnym sensie zatrudniła nawet Janasza – trafią do niego wszystkie buty wymagające prostych napraw szewskich (czyli fleki, zelówki, zapiętki, wkładki), które klienci zostawią w WoshWosh między 23 a 31 lipca, a pieniądze trafią do jego kieszeni. – My do tego dorzucamy 20 proc. zniżki na czyszczenie – dodaje Zastawna.


Zastawna planuje również kolejne odsłony tej akcji w razie, gdyby zapał osób zaangażowanych przez facebookowe wydarzenie osłabł, a szewcowi miałoby zabraknąć klientów.

Zastawna zauważa, że wspomniana akcja to przykład tego, w jaki sposób „świat start- up'owy spotyka się z tradycyjnym rzemiosłem, niosąc przy tym pomoc”. I coś w tym rzeczywiście jest.

Inna sprawa, że obie strony się dzisiaj potrzebują. Założycielka WoshWosh ma dzisiaj 27 lat i wskrzesza wymierające rzemiosło. Idzie jej to na tyle sprawnie, że w pewnym momencie jej biznes omal nie padł przez nadmiar zamówień. Przyznaje jednak, że osób z fachem w ręku trudno dzisiaj znaleźć. I tu z pomocą przychodzi właśnie doświadczony Adam Janasz.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.