Skarbówka potężna jak nigdy: może odciąć firmy od konta, bez możliwości zaskarżenia tej decyzji

Decyzje skarbówki o 72-godzinnym zablokowaniu dostępu do firmowego konta nie będą podlegać zaskarżeniu.
Decyzje skarbówki o 72-godzinnym zablokowaniu dostępu do firmowego konta nie będą podlegać zaskarżeniu. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Blokada konta na 72 godziny, bez możliwości zaskarżenia tej decyzji – takie środki znalazły się w podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Ordynacji podatkowej.

Arsenał metod, z jakich będą mogli skorzystać inspektorzy skarbowi powiększył się o broń wielkiego kalibru. Wraz z wejściem w życie znowelizowanej Ordynacji podatkowej – w sytuacji, gdy w grę będzie wchodzić podejrzenie, że dany rachunek jest wykorzystywany do wyłudzenia skarbowego lub wyłudzenia podatku – skarbówka będzie mogła zablokować firmie dostęp do konta.

Jeszcze dłuższą blokadę Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła zafundować przedsiębiorcy, jeżeli w grę będzie wchodzić proceder prania brudnych pieniędzy lub podejrzenie finansowania działalności terrorystycznej.

Nowe przepisy są elementem polityki AML, Anti-Money Laundering, czyli wachlarza sposobów pozwalających ograniczyć pranie brudnych pieniędzy. Zdaniem resortu finansów, chodzi o relatywnie krótkotrwałe – a zatem nie podlegające zaskarżeniu – środki zaradcze.

– Wzorując się właśnie na rozwiązaniach AML, ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, posługujemy się tym samym modelem, czyli zachowujemy zaskarżalność decyzji o przedłużeniu blokady, natomiast najkrótsze blokady, liczone w kilkudziesięciu godzinach, nie będą podlegać zaskarżeniu – cytuje wiceministra finansów, Pawła Gruzę, TVN24Bis.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Coraz częściej pod sztandarem walki z terroryzmem, w tym również cyberterroryzmem, przeprowadza się zmiany w prawie, które rozpoczynają dyskusję nad prawem do prywatności i wzajemnym stosunkiem obu wartości. Czy zawsze jednak mamy do czynienia z ingerencją w prywatność jednostki przy okazji zapewnienia większego poziomu bezpieczeństwa?

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.