Skarbówka potężna jak nigdy: może odciąć firmy od konta, bez możliwości zaskarżenia tej decyzji

Decyzje skarbówki o 72-godzinnym zablokowaniu dostępu do firmowego konta nie będą podlegać zaskarżeniu.
Decyzje skarbówki o 72-godzinnym zablokowaniu dostępu do firmowego konta nie będą podlegać zaskarżeniu. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Blokada konta na 72 godziny, bez możliwości zaskarżenia tej decyzji – takie środki znalazły się w podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Ordynacji podatkowej.


Arsenał metod, z jakich będą mogli skorzystać inspektorzy skarbowi powiększył się o broń wielkiego kalibru. Wraz z wejściem w życie znowelizowanej Ordynacji podatkowej – w sytuacji, gdy w grę będzie wchodzić podejrzenie, że dany rachunek jest wykorzystywany do wyłudzenia skarbowego lub wyłudzenia podatku – skarbówka będzie mogła zablokować firmie dostęp do konta.

Jeszcze dłuższą blokadę Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła zafundować przedsiębiorcy, jeżeli w grę będzie wchodzić proceder prania brudnych pieniędzy lub podejrzenie finansowania działalności terrorystycznej.

Nowe przepisy są elementem polityki AML, Anti-Money Laundering, czyli wachlarza sposobów pozwalających ograniczyć pranie brudnych pieniędzy. Zdaniem resortu finansów, chodzi o relatywnie krótkotrwałe – a zatem nie podlegające zaskarżeniu – środki zaradcze.

– Wzorując się właśnie na rozwiązaniach AML, ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, posługujemy się tym samym modelem, czyli zachowujemy zaskarżalność decyzji o przedłużeniu blokady, natomiast najkrótsze blokady, liczone w kilkudziesięciu godzinach, nie będą podlegać zaskarżeniu – cytuje wiceministra finansów, Pawła Gruzę, TVN24Bis.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.