Skarbówka potężna jak nigdy: może odciąć firmy od konta, bez możliwości zaskarżenia tej decyzji

Decyzje skarbówki o 72-godzinnym zablokowaniu dostępu do firmowego konta nie będą podlegać zaskarżeniu.
Decyzje skarbówki o 72-godzinnym zablokowaniu dostępu do firmowego konta nie będą podlegać zaskarżeniu. Fot. Paweł Małecki / Agencja Gazeta
Blokada konta na 72 godziny, bez możliwości zaskarżenia tej decyzji – takie środki znalazły się w podpisanej przez prezydenta Andrzeja Dudę nowelizacji Ordynacji podatkowej.


Arsenał metod, z jakich będą mogli skorzystać inspektorzy skarbowi powiększył się o broń wielkiego kalibru. Wraz z wejściem w życie znowelizowanej Ordynacji podatkowej – w sytuacji, gdy w grę będzie wchodzić podejrzenie, że dany rachunek jest wykorzystywany do wyłudzenia skarbowego lub wyłudzenia podatku – skarbówka będzie mogła zablokować firmie dostęp do konta.

Jeszcze dłuższą blokadę Krajowa Administracja Skarbowa będzie mogła zafundować przedsiębiorcy, jeżeli w grę będzie wchodzić proceder prania brudnych pieniędzy lub podejrzenie finansowania działalności terrorystycznej.

Nowe przepisy są elementem polityki AML, Anti-Money Laundering, czyli wachlarza sposobów pozwalających ograniczyć pranie brudnych pieniędzy. Zdaniem resortu finansów, chodzi o relatywnie krótkotrwałe – a zatem nie podlegające zaskarżeniu – środki zaradcze.

– Wzorując się właśnie na rozwiązaniach AML, ustawy o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy, posługujemy się tym samym modelem, czyli zachowujemy zaskarżalność decyzji o przedłużeniu blokady, natomiast najkrótsze blokady, liczone w kilkudziesięciu godzinach, nie będą podlegać zaskarżeniu – cytuje wiceministra finansów, Pawła Gruzę, TVN24Bis.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.