Pies to najwierniejszy przyjaciel człowieka. Badania właśnie potwierdziły to potoczne przekonanie

Psy wyczuwają emocje właścicieli i w sytuacjach kryzysowych ruszają im z odsieczą. To reguła, a nie romantyczna bajka - dowodzą badacze.
Psy wyczuwają emocje właścicieli i w sytuacjach kryzysowych ruszają im z odsieczą. To reguła, a nie romantyczna bajka - dowodzą badacze. Fot. 123rf.com
Psy nie tylko są w stanie odczytać czy wyczuć emocje właściciela, ale też ruszyć z daleka z pomocą – podkreślają amerykańscy naukowcy z Macalester College. Na łamach magazynu „Learning & Behaviour” opublikowano wyniki eksperymentu, w trakcie którego badano reakcje psów na trudne sytuacje, w jakich znaleźli się ich właściciele.


Niemal każdy opiekun psa dałby sobie rękę uciąć, że jego ulubieniec przyjdzie mu z pomocą w trudnej chwili. Tak było też z jedną z badaczek, Julia Meyers-Manor. Gdy w trakcie zabawy z dziećmi, została przez nie zagrzebana pod stosem poduszek i zaczęła – w ramach zabawy – wołać o pomoc, w całym domu ruszył na odsiecz tylko pies.

Eureka. – Wiedziałam, że musimy przeprowadzić na ten temat bardziej formalne badania – cytuje badaczkę PAP. Efektem był eksperyment z udziałem 34 psów rozmaitych ras, od mopsa po labradora. Badano ich chęć do niesienia pomocy i umiejętność przezwyciężenia potencjalnych przeszkód.

W tym celu ustawiano właścicieli psów za przezroczystymi drzwiami, zamkniętymi za pomocą magnesów. Właścicielom polecono nucić piosenki lub żałośnie łkać. Wydawane przez ludzi dźwięki ściągały zwierzęta i skłaniały je do sforsowania drzwi – jak się jednak okazało, na dźwięk płaczu psy otwierały je trzykrotnie szybciej.


– W mniej stresującej emocjonalnie sytuacji działały wolniej, otwarcie drzwi było motywowane albo ciekawością, albo chęcią nawiązania kontaktu z właścicielem – podkreślają naukowcy.

O ironio, zmierzono też zwierzakom poziom stresu – i okazało się, że szybciej działają te mniej zdenerwowane. Te, które nie podejmowały żadnych działań lub robiły to bezładnie, można by – zdaniem naukowców – porównać do osób sparaliżowanych przez strach. Co oznaczałoby, że tym pozornie bezczynnym zależy na właścicielu nawet bardziej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.