Fortuna „szarlatana”. Na tabletkach z kiszonej kapusty i strukturyzatorze wody zarobił w zeszłym roku miliony

Jerzy Zięba, prezes firmy Egida Consulting Sp. z o.o. S.J., która w 2017 roku przyniosła 23 mln zł zysku.
Jerzy Zięba, prezes firmy Egida Consulting Sp. z o.o. S.J., która w 2017 roku przyniosła 23 mln zł zysku. Fot. YouTube
Jerzy Zięba to dziś symbol tzw. medycyny alternatywnej, uwielbiany przez swoich „wyznawców”, a znienawidzony przez lekarzy. Choć jego działalność i poglądy nie ulegały żadnej wątpliwości, co do jednego nie było jasności – na ile dochodowa jest działalność kontrowersyjnego neuroterapeuty. Teraz już wiemy: bardzo dochodowa.

Niemal 23 mln złotych – takie pieniądze przyniosła firma Egida Consulting Sp. z o.o. SJ, należąca do Jerzego Zięby, w 2017 roku. Fragment składanego w Krajowym Rejestrze Sądowym sprawozdania finansowego spółki opublikował na swoim profilu na Facebooku Michał Jaskólski, przedsiębiorca i inwestor.

Spółka obsługująca sprzedaż produktów zalecanych przez jej prezesa, czyli Jerzego Ziębę, wyszczególniła w pozycji „zysk netto” kwotę 22 960 680 złotych w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia ubiegłego roku.

Byłby to godny szacunku biznesowy sukces, gdyby nie fakt, że firma obsługuje handel suplementami diety i produktami, budzącymi – delikatnie mówiąc – kontrowersje specjalistów.

Chodzi m.in. o strukturyzator wody („usuwający zanieczyszczenia organiczne i nieorganiczne, podwyższający Ph wody i przywracający wodzie utraconą pamięć magnetyczną, porządkując jej dipole”), wyciskarkę do trawy czy tabletki z kiszonej kapusty.
Do tego witaminy, jak wyliczają internauci. – Zwykła witamina C za 70 zł, kompleks witamin ADEK za 80 zł – punktuje jeden z użytkowników portalu Wykop. – Myślałem, że szczytem jest witamina D3 za 125 zł, ale nie. Szczytem jest 500 g trawy pszenicznej za 105 zł. Ten pan jest gorszy niż cudowna woda z Lichenia, czy ręce, które leczą – kwituje.

Epitetów nie szczędzą też Ziębie media, gdzie para-medyk regularnie nazywany jest szarlatanem. Co nie przekonuje zresztą ponad 145 tysięcy osób, które śledzą poczynania lekarza w internecie.

On sam już w zeszłym roku odcinał się od tych zysków. – Ktoś usiłuje się dokopać do tego, jaki mam majątek. Życzę powodzenia, bo ja żadnego majątku nie mam, co ujawniłem już publicznie w telewizji, że trzy lata temu byłem na bezrobociu, nie miałem złotówki, nie miałem za co żyć, za co jeść – mówił Zięba w oświadczeniu umieszczonym na YouTube.


Ze sprzedaży książek i suplementów nie dostaję ani złotówki. Mam stałą pracę i stałe wynagrodzenie – podkreślał. Ma to być połowa kwoty, „za którą jedna z posłanek, jak powiedziała, nie wstałaby z łóżka”. Ujawnianie swojego rzekomego majątku Zięba nazwał wówczas „elementem presji na jakichś tam ludzi”.

Ostatnie miesiące były dla Jerzego Zięby dosyć trudne: odwołano jego występ w rzeszowskim liceum i zrezygnowano z jego audycji o medycynie alternatywnej w Radiu Katowice. Biznesmen-lekarz deklarował też, że wycofa swoje nagrania z YouTube z powodu cenzury. Być może trafi też do sądu, z pozwania Dawida Ciemięgi, lekarza atakowanego przez sympatyzujące z Ziębą ruchy antyszczepionkowe.

Zysk netto Egida Consulting może zatem osłodzić to częściowe ograniczenie aktywności.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.