Sztuczki nieuczciwych pracodawców. Obcinają pensję za "dzierżawę odkurzacza"

Pracodawcy wymyślają komiczne wymówki, by płacić mniej niż ustalona minimalna krajowa
Pracodawcy wymyślają komiczne wymówki, by płacić mniej niż ustalona minimalna krajowa fot. Jacek Babiel / Agencja Gazeta
Jak wymigać się od płacenia minimalnych 13,70 zł brutto za godzinę? Na przykład każąc płacić pracownikowi za wynajem munduru lub dzierżawę odkurzacza. Jak wynika z najnowszego raportu PIP, praktyki sztucznego obniżania wynagrodzenia mają miejsce w co dziesiątej polskiej firmie.

Minimalna stawka godzinowa obowiązuje od 2017 r., ale wiele firm nie traktuje jej poważnie. Takie są wnioski z raportu Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacji zebranych przez „Solidarność” w ramach akcji „13 zł… i nie kombinuj” - pisze gazeta.pl.

Akcja polegała na zbieraniu zgłoszeń o nieprzestrzeganiu wysokości minimalnego wynagrodzenia. W jej wyniku oraz standardowej działalności inspektorzy PIP w 2017 r. przeprowadzili 20 tys. kontroli. Okazało się, że w 27 proc. przypadków doszło do nieprawidłowości w zakresie stosowania przepisów, przy czym zaniżenie lub niewypłacenie stawki godzinowej miało miejsce aż w ok. 12 proc. kontrolowanych podmiotów.

Branżami, którym pensję okrawa się najbardziej, są: branża ochroniarska, sprzątająca, transport, magazynowanie, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, gastronomia, hotelarstwo, przetwórstwo i handel.

Kary pieniężne oraz wynajem ubrań i sprzętu
Wymówki, żeby nie zapłacić pracownikowi 13,70 zł brutto za godzinę, bywały groteskowe. Np. pracodawca potrącał ochroniarzowi z pensji kilkaset złotych za wynajem munduru. Pewna sprzątaczka dostawała mniejszą wypłatę za dzierżawę odkurzacza. Inni byli regularnie obciążani karami pieniężnymi typu „50 zł za spóźnienie do pracy” - kilka razy w miesiącu.

W sumie ok. 3 tys. pracowników zostały obcięte pensje na kwotę blisko 3 mln. zł. To średnio 1 tys. zł na osobę. A może być jeszcze gorzej, bo minimalna stawka ma się jeszcze podnieść. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, rządową propozycją minimalnego wynagrodzenia na 2019 r. jest 2250 zł brutto, czyli 14,70 zł brutto minimalnej stawki godzinowej.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.