Sztuczki nieuczciwych pracodawców. Obcinają pensję za "dzierżawę odkurzacza"

Pracodawcy wymyślają komiczne wymówki, by płacić mniej niż ustalona minimalna krajowa
Pracodawcy wymyślają komiczne wymówki, by płacić mniej niż ustalona minimalna krajowa fot. Jacek Babiel / Agencja Gazeta
Jak wymigać się od płacenia minimalnych 13,70 zł brutto za godzinę? Na przykład każąc płacić pracownikowi za wynajem munduru lub dzierżawę odkurzacza. Jak wynika z najnowszego raportu PIP, praktyki sztucznego obniżania wynagrodzenia mają miejsce w co dziesiątej polskiej firmie.

Minimalna stawka godzinowa obowiązuje od 2017 r., ale wiele firm nie traktuje jej poważnie. Takie są wnioski z raportu Państwowej Inspekcji Pracy oraz informacji zebranych przez „Solidarność” w ramach akcji „13 zł… i nie kombinuj” - pisze gazeta.pl.

Akcja polegała na zbieraniu zgłoszeń o nieprzestrzeganiu wysokości minimalnego wynagrodzenia. W jej wyniku oraz standardowej działalności inspektorzy PIP w 2017 r. przeprowadzili 20 tys. kontroli. Okazało się, że w 27 proc. przypadków doszło do nieprawidłowości w zakresie stosowania przepisów, przy czym zaniżenie lub niewypłacenie stawki godzinowej miało miejsce aż w ok. 12 proc. kontrolowanych podmiotów.

Branżami, którym pensję okrawa się najbardziej, są: branża ochroniarska, sprzątająca, transport, magazynowanie, opieka zdrowotna i pomoc społeczna, gastronomia, hotelarstwo, przetwórstwo i handel.

Kary pieniężne oraz wynajem ubrań i sprzętu
Wymówki, żeby nie zapłacić pracownikowi 13,70 zł brutto za godzinę, bywały groteskowe. Np. pracodawca potrącał ochroniarzowi z pensji kilkaset złotych za wynajem munduru. Pewna sprzątaczka dostawała mniejszą wypłatę za dzierżawę odkurzacza. Inni byli regularnie obciążani karami pieniężnymi typu „50 zł za spóźnienie do pracy” - kilka razy w miesiącu.

W sumie ok. 3 tys. pracowników zostały obcięte pensje na kwotę blisko 3 mln. zł. To średnio 1 tys. zł na osobę. A może być jeszcze gorzej, bo minimalna stawka ma się jeszcze podnieść. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, rządową propozycją minimalnego wynagrodzenia na 2019 r. jest 2250 zł brutto, czyli 14,70 zł brutto minimalnej stawki godzinowej.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.