Śmieciowy węgiel idzie na śmietnik. Za jego sprzedaż grozi więzienie

Nowelizacja ustawy zakazuje sprzedaży węgla o najgorszej jakości
Nowelizacja ustawy zakazuje sprzedaży węgla o najgorszej jakości 123rf.com
Śmieciowy węgiel zniknie z rynku. To efekt ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Znowelizowana ustawa zakazuje sprzedaży mułów węglowych, flotokoncentratów i różnego rodzaju mieszanek zawierających mniej niż 85 proc. węgla kamiennego. Wprowadzono również dwuletni okres przejściowy dla węgla brunatnego spalanego w indywidualnych kotłach grzewczych.

Nowe przepisy wprowadzają ponadto świadectwa jakości paliw. Handlujący węglem będą musieli rzetelnie i wiarygodnie poinformować kupujących o tym, co kupują. Nowela ma wyeliminować również proceder polewania węgla wodą, by zwiększyć jego masę.

Sami nabywcy oraz miejsce spalania węgla nie będą podlegać kontroli. Jeśli paliwa nie spełnią wymogów ustawy, to karę poniesie sprzedający je przedsiębiorca. Za przyłapanie na gorącym uczynku grozi grzywna od 10 tys. do 500 tys. zł a nawet kara pozbawienia wolności.

Nowelizacja ma poprawić jakość powietrza
Dzięki nowelizacji, ze składowisk węgla mają zniknąć odpady węglowe generujące powstawanie smogu. Co więcej, ustawa wprowadza obowiązek dokonywania co najmniej raz na dwa lata przez ministrów ds. energii, środowiska i gospodarki przeglądu wymagań jakościowych dla paliw stałych w celu oceny wpływu ich stosowania na ochronę środowiska i zdrowie ludzi.


Jeśli jednak wystąpią sytuacje kryzysowe, „powodujące utrudnienia w przestrzeganiu wymagań jakościowych lub zagrażające bezpieczeństwu energetycznemu Polski” (czyli np. powodowane przez upały), normy jakościowe będzie można czasowo zawiesić - na okres nie dłuższy niż 60 dni.

Zeszłej zimy zagraniczne media ochrzciły Polskę stolicą smogu. Trudno się dziwić - ponad połowa miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii leży nad Wisłą.  Za jego zanieczyszczenie w głównej mierze odpowiadają piece węglowe, a także to, czym w nich palimy.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.