Śmieciowy węgiel idzie na śmietnik. Za jego sprzedaż grozi więzienie

Nowelizacja ustawy zakazuje sprzedaży węgla o najgorszej jakości
Nowelizacja ustawy zakazuje sprzedaży węgla o najgorszej jakości 123rf.com
Śmieciowy węgiel zniknie z rynku. To efekt ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, którą podpisał prezydent Andrzej Duda.

Znowelizowana ustawa zakazuje sprzedaży mułów węglowych, flotokoncentratów i różnego rodzaju mieszanek zawierających mniej niż 85 proc. węgla kamiennego. Wprowadzono również dwuletni okres przejściowy dla węgla brunatnego spalanego w indywidualnych kotłach grzewczych.

Nowe przepisy wprowadzają ponadto świadectwa jakości paliw. Handlujący węglem będą musieli rzetelnie i wiarygodnie poinformować kupujących o tym, co kupują. Nowela ma wyeliminować również proceder polewania węgla wodą, by zwiększyć jego masę.

Sami nabywcy oraz miejsce spalania węgla nie będą podlegać kontroli. Jeśli paliwa nie spełnią wymogów ustawy, to karę poniesie sprzedający je przedsiębiorca. Za przyłapanie na gorącym uczynku grozi grzywna od 10 tys. do 500 tys. zł a nawet kara pozbawienia wolności.

Nowelizacja ma poprawić jakość powietrza
Dzięki nowelizacji, ze składowisk węgla mają zniknąć odpady węglowe generujące powstawanie smogu. Co więcej, ustawa wprowadza obowiązek dokonywania co najmniej raz na dwa lata przez ministrów ds. energii, środowiska i gospodarki przeglądu wymagań jakościowych dla paliw stałych w celu oceny wpływu ich stosowania na ochronę środowiska i zdrowie ludzi.


Jeśli jednak wystąpią sytuacje kryzysowe, „powodujące utrudnienia w przestrzeganiu wymagań jakościowych lub zagrażające bezpieczeństwu energetycznemu Polski” (czyli np. powodowane przez upały), normy jakościowe będzie można czasowo zawiesić - na okres nie dłuższy niż 60 dni.

Zeszłej zimy zagraniczne media ochrzciły Polskę stolicą smogu. Trudno się dziwić - ponad połowa miast z najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w Unii leży nad Wisłą.  Za jego zanieczyszczenie w głównej mierze odpowiadają piece węglowe, a także to, czym w nich palimy.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Bartłomiej BaranowskiBartłomiej Baranowski

Ponad roku temu polscy widzowie mogli zobaczyć, jak wygląda proces wydawania gry przez małe niezależne studio. Film dokumentalny „Wszystko z nami w porządku” ukazuje trud tworzenia produkcji „Lichtspeer”. O grach i o filmie porozmawiałem z twórcami gry oraz reżyserem filmu.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.