Upały wykończyły lodówki w sklepie Biedronki. Żywność wylądowała w koszu

Z powodu zepsutych lodówek Biedronka musiała zutylizować część żywności
Z powodu zepsutych lodówek Biedronka musiała zutylizować część żywności Fot. Jędrzej Nowicki / Agencja Gazeta
Ekstremalne temperatury na zewnątrz dosięgły nawet lodówek w Biedronce. Jeden z podwarszawskich sklepów musiał zutylizować żywność, która znajdowała się na popsutych przez upał regałach chłodniczych.

Temperaturę o wysokości prawie 17 stopni Celsjusza w niektórych lodówkach w sklepie odkryli dziennikarze portalu Wiadomościhandlowe.pl. Na regałach były przechowywane m.in. gotowe dania i ciasta.

Według standardów bezpieczeństwa żywności, jedzenie w lodówce musi mieć zagwarantowaną temperaturę między 0 a 5 stopni Celsjusza. Wzrost temperatury powyżej tej skali prowadzi m.in. do namnażania bakterii.

Portal zwrócił się do Jeronimo Martins Polska z prośbą o komentarz. Poinformowana o awarii firma zgłosiła problem odpowiednim służbom, a produkty znajdujące się w lodówkach poddała utylizacji.

– Jeszcze raz zwróciliśmy uwagę pracownikom na konieczność przestrzegania obowiązujących w całej sieci Biedronka procedur kontroli w tym zakresie – dodało biuro prasowe JMP.

Przypomnijmy, że sieć Biedronka ostatnimi czasy mocno się rozwija. W INNPoland.pl pisaliśmy o pierwszym outlecie tej marki, jaki Jeronimo Martins otworzył w Poznaniu. Trafią tam niesprzedane produkty z innych sklepów w znacznie niższych cenach.
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Podczas ostatniej konferencji Kurs na HR w Gdańsku, Marcin Grzegory z Invest in Pomerania, zadał widowni pytanie, „Kto z Państwa wie coś na temat projektu Invest in Pomerania”. Potem dodał, „Pytam, bo wiem, że nie ma nic gorszego niż opowiadania o rzeczach, które ludzie znają i kojarzą”. Miał rację.

Łukasz DudkoŁukasz Dudko

Odpowiedzi na to pytanie jest tyle, że wystarczyłoby pewnie na grubą książkę, ale skupmy się na dwóch kluczowych błędach: słabej analizie konkurencji oraz nieprzygotowaniu produktu i zespołu. Bez tego ekspansja na rynki zagraniczne nie ma szans.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Walter Isaacson, w podsumowaniu biografii Leonardo da Vinci, podsuwa nam sporą listę wniosków wynikających z działalności artysty, które można wykorzystać do rozwijania swojej kreatywności.