Apetyt na podwyżki płac w IT nie zna granic. Badanie odsłoniło olbrzymie oczekiwania programistów

Programiści oczekują podwyżki płac w branży o przynajmniej jedną trzecią.
Programiści oczekują podwyżki płac w branży o przynajmniej jedną trzecią. Fot. Tomasz Szambelan / Agencja Gazeta
Choć zarobki w branży IT kształtują się znacznie powyżej średniej krajowej, sięgając kilkunastu – czy nawet dwudziestu – tysięcy złotych miesięcznie, to programiści liczą, że ich wynagrodzenia będą nadal rosnąć. I to niebagatelnie: od 28 do 44 procent.

Do takich wniosków doszli eksperci portalu z ogłoszeniami o pracę No Fluff Jobs. Przeanalizowali oni dostępne informacje i spróbowali ocenić, jakie są realne oczekiwania osób korzystających z usług portalu w poszukiwaniu pracy.

Na początek garść informacji o tym, kim są korzystający z No Fluff Jobs programiści. 61,9 proc. z nich ukończyło studia informatyczne lub zbliżone, a 13,1 proc. właśnie studiuje. Pozostaje jeszcze 25 proc. programistów z innym „backgroundem” – w tej grupie co druga osoba nie ma studiów w ogóle, ewentualnie studiowała na kierunku nie związanym z informatyką.

W sumie nic dziwnego: na rynku jest w tej chwili mnóstwo ofert dla osób, chcących pozyskać kompetencje programisty – w bootcampach bierze udział aż 42 proc. uczestników bez wcześniejszych doświadczeń czy wykształcenia z tego obszaru. Wszystkich kuszą zarobki, możliwości rozwoju, atmosfera w pracy, czy możliwość pracowania poza biurem.

Kluczowe są jednak zarobki. Autorzy badania poszeregowali programistów pod kątem ich specjalizacji i, jak wynika z ich „rankingu”, największe oczekiwania mają specjaliści DevOps – życzyliby sobie średniej podwyżki o 34,7 proc. Ale poziom oczekiwań jest też zbliżony wśród ekspertów FrontEnd (32,9 proc.) oraz Mobile (31,7 proc.), FullStack (31,6 proc.) i BackEnd (31,1 proc.).


Analitycy No Fluff Jobs dochodzą też do wniosku, że oczekiwania nieco się zmieniają, gdy weźmie się pod uwagę geografię: średni poziom oczekiwanej podwyżki w Warszawie to 44 proc. Na przeciwnym biegunie jest Dolny Śląsk – tamtejsi specjaliści chcieliby zarabiać „zaledwie” 28 proc. więcej.

Cóż, niewątpliwie te aspiracje napędzają doniesienia o kilkudziesięciotysięcznym deficycie speców IT na polskim rynku pracy i analizy dotyczące cyfrowej przyszłości gospodarki. Ale konsekwencją tego stanu rzeczy jest też fakt, że aż co czwarty programista w Polsce to świeżo upieczony debiutant, z doświadczeniem mniejszym niż dwa lata. Ale któżby nie chciał podwyżki o jedną trzecią?
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Bartłomiej DąbkowskiBartłomiej Dąbkowski

Pewne książki warto przeczytać, inne trzeba. Do tej drugiej kategorii zalicza się z pewnością „Siła Nawyku”, której autorem jest Charles Duhigg. Jak tłumaczy już sam podtytuł, książka pozwala zrozumieć „dlaczego robimy to co robimy i jak można to zmienić w życiu i biznesie”. Otóż okazuje się, że mózg działa według pewnych schematów.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.