Nadgodziny są złe. Tymi argumentami zakosisz szefa, który każe ci zostać dłużej w pracy

Ponad połowa Polaków robi nadgodziny, wynika z najnowszego raportu Hays Poland
Ponad połowa Polaków robi nadgodziny, wynika z najnowszego raportu Hays Poland Fot. Jakub Orzechowski / Agencja Gazeta
Choć trend skracania czasu pracy jest coraz bardziej popularny, w Polsce rośnie w żółwim tempie. Najnowszy raport Hays Poland wykazał, że ponad połowa polskich pracowników (55 proc.) pracuje w godzinach nadliczbowych, co negatywnie wpływa zarówno na nich, jak i ich pracodawców.


Stres z powodu nadgodzin znacznie obniża komfort pracy i życia. Trudności z koncentracją, podenerwowanie i irytacja, kłopoty ze snem, smutek, zmęczenie, a nawet problemy żołądkowe - to codzienność zostającego dłużej w pracy pracownika.

Nadgodziny pracownika szkodzą pracodawcom
Jednak nadgodziny negatywne konsekwencje niosą nie tylko dla niego samego. Spowodowana tym obniżona motywacja przekłada się na niską efektywność i szybsze wypalenie zawodowe. To zaś prowadzi do gorszych wyników, co zdecydowanie jest niekorzystne również z punktu widzenia pracodawcy, podaje portal pulshr.pl.

Według ekspertów z raportu, elastyczność pracy (np. praca z domu, elastyczne godziny pracy czy rozliczanie za efekty pracy, a nie za czas w niej spędzony) to w dzisiejszych czasach nie przywilej, lecz sposób pracy w organizacji opartej o wzajemne zaufanie.


Work-life balance
Dzięki zachowaniu work-life balance, pracownicy rzadziej wypalają się i rotują. Nie muszą wybierać między rozwojem zawodowym a zobowiązaniami rodzinnymi, co czyni z nich lepszych, bardziej lojalnych pracowników.

Jednak jak pisaliśmy w INNPoland.pl, work-life balance jest dziś zastąpione czymś innym - work life integration. I w zasadzie jest jedynym sposobem na pogodzenie dwóch światów, które coraz bardziej się przenikają.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.