Odpuścili sobie stosy CV. Ta polska firma skutecznie znajduje pracowników w zupełnie inny sposób

W dobie kilkuprocentowego bezrobocia znalezienie pracowników nie jest łatwym wyzwaniem
W dobie kilkuprocentowego bezrobocia znalezienie pracowników nie jest łatwym wyzwaniem kadr z serialu "The Office"
W dobie kilkuprocentowego bezrobocia znalezienie pracowników nie jest łatwym wyzwaniem – specjalistów trzeba niemal dosłownie wyrywać sobie z rąk. Częstochowska firma x-kom znalazła jednak sposób, jak sobie z nim poradzić. Deklaruje, że rekrutuje dzięki temu 20 nowych pracowników tygodniowo.


X-kom to dystrybutor sprzętu komputerowego, jedna z 200 największych firm w Polsce. Przedstawiciele spółki uznali, że odpuszczą sobie przewalanie stosów CV i skupią się na innych sposobach poszukiwania właściwych kandydatów.

W rozmowie z „Pulsem HR” Agnieszka Larysz, kierownik ds. projektów rekrutacyjnych, opowiada, że podstawą jest zadowolenie aktualnych pracowników.

Jak skutecznie rekrutować?
– Każdy z nich w czasach portali społecznościowych jest w stanie dotrzeć do kilkuset swoich znajomych. To dla nas idealna baza potencjalnych kandydatów. Nasi pracownicy pierwsi wiedzą o nowych rekrutacjach – przekonuje ekspertka.

Larysz dodaje również, że firma dostosowała wygląd rozmów rekrutacyjnych do oczekiwań kandydatów. Ekspertka tłumaczy, że pytania w stylu : „jakim owocem chciałbyś być” działają uczestnikom na nerwy i spółka ich nie stosuje. Uproszczono również cały proces rekrutacji, bo ciągnące się całymi tygodniami procesy rekrutacyjne to jedna w większych zmór dla poszukujących pracy.


– Jeśli w danym momencie poszukujemy pracy, to raczej nie jesteśmy zainteresowani otrzymaniem decyzji po 3 miesiącach od złożenia CV – mówi Larysz.

Na tle innych pomysłów na zwiększenie skuteczności rekrutacji, ten wydaje się dość prosty. Przypomnijmy, że w ostatnich latach firmy zaczęły podkupować sobie nawzajem specjalistów, łowią ich na siłowniach przenoszą rekrutacje do escape roomów, a nawet przebierają HR-owców w średniowieczne stroje, każąc im zwracać się do kandydatów per...panie Kasztelanie.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...
WYWIAD 0 0O nich będzie głośno. Stworzyli pierwszy inteligentny głośnik rozumiejący komendy po polsku
BIZNES 0 0Nigdzie nie uciekniesz przed wyższym ZUS. Po tym tekście zrezygnujesz z przenosin firmy do Czech
NAUKA 0 0Ludzie już planują przeprowadzkę na "Drugą Ziemię". Ekspert wyjaśnia, czy to możliwe
WYWIAD 0 0"Postarzałam się o 5 lat w ciągu roku". Polka skończyła Harvard, wróciła ze świetnym pomysłem na biznes
0 0Rozwiązanie problemu sortowania odpadów mieliśmy 20 lat temu. Teraz może pomóc miastom uniknąć kar
0 0W Polsce powstała "Szkoła Przyszłości". Można używać smartfonów na lekcjach i uprawiać ogródek
0 0Program "Milion Plus" dla szpitali to wyborczy bubel. Jest niczym plaster na krwawiącą tętnicę