Jak się uda, PiS dostanie niespodziewany zastrzyk gotówki. I to tuż przed wyborami

Wpływów ze zniesienia limitu 30-krotności przy składkach ZUS, nie wzięto pod uwagę w planowanym budżecie
Wpływów ze zniesienia limitu 30-krotności przy składkach ZUS, nie wzięto pod uwagę w planowanym budżecie Fot. Sławomir Kamiński / Agencja Gazeta
Projekt budżetu państwa na 2019 r. można jeszcze trochę utuczyć. Znaleźć się w nim może ok. 7 mld zł, które wpłyną ze zniesienia limitu składek na ubezpieczenie społeczne dla najlepiej zarabiających. Jeśli oczywiście przepisy wejdą w życie.


Jak podaje „DGP”, wdrożenie zniesienia limitu odpowiadającego 30-krotności średniego wynagrodzenia, powyżej którego najlepiej zarabiający nie płacą składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe, planowane jest na początek przyszłego roku.

Zniesienie limitu 30-krotności przy składkach ZUS
Jednak zanim to się stanie, przepisy czeka jeszcze potwierdzenie ze strony Trybunału Konstytucyjnego. Jeśli ten się zgodzi, budżet państwa zostanie zasilony kilkoma miliardami złotych, których w nim nie uwzględniono.

– Chodzi o dodatkowe ok. 7 mld zł wpływów. Ale na razie zakładamy wariant ostrożnościowy - bez zniesienia 30-krotności – potwierdza w rozmowie z dziennikiem minister finansów Teresa Czerwińska.

Nieplanowany zastrzyk gotówki pojawiłby się w samym szczycie walki wyborczej do naszego i europarlamentu. Mógłby zostać przeznaczony na realizowanie nowych obietnic wyborczych lub pomóc załatać deficyt budżetu państwa. Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, w 2019 r. ma on nie przekroczyć 28,5 mln zł.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Marek PorzeżyńskiMarek Porzeżyński

Unia Europejska zgodnie ustanowiła ramy umożliwiające karanie za dokonanie cyberataków zagrażających poszczególnym państwom.

Anna SzubertAnna Szubert

1 czerwca w Hali Expo w Łodzi odbędzie się siódma edycja pokazu polskich projektantów Marka Wspiera Markę. To wydarzenie wyjatkowe na skalę Polski.

Igor IluninIgor Ilunin

Nasze samochody jeszcze nie jeżdżą samodzielnie. Na pewno też nie latają. Ale postęp technologiczny ostatnich kilku lat jest zadziwiający.