Ta branża rośnie jak na drożdżach. Oferuje 20 tysięcy dobrze płatnych stanowisk każdego roku

Centrum usług wspólnych firmy PwC. Tylko w tej jednej firmie zatrudnienie w 2018 r. miało wzrosnąć o sto kolejnych osób.
Centrum usług wspólnych firmy PwC. Tylko w tej jednej firmie zatrudnienie w 2018 r. miało wzrosnąć o sto kolejnych osób. Fot. Roman Rogalski / Agencja Gazeta
Jeśli nie informatyka, to co? Otóż jest prosta odpowiedź. Tylko w ciągu ostatniego roku powstało niemal sto nowych centrów usług dla biznesu (czy też centrów usług wspólnych), a branża SSC zatrudnia dziś już 280 tysięcy osób. Co więcej, w 2020 r. ma być w niej zatrudnione ok. 340 tysięcy osób, z czego 78-procentowa większość jest ze swojej pracy... szczęśliwa.

Na przestrzeni ostatnich lat bezrobocie spadło z 19 do 6 proc., więc jest olbrzymi głód pracowników. Patrząc na firmy z branży nowoczesnych usług biznesowych, zatrudnienie bardzo gwałtownie rośnie – cytuje Piotra Dziwoka, prezesa firmy Shell Polska – a zarazem szefa ABSL, organizacji zrzeszającej centra nowoczesnych usług biznesowych, portal Puls HR.

Z opublikowanego właśnie raportu ABSL wynika, że branża szybko rośnie. W ciągu 2 lat zatrudnienie w niej wzrosło o 30 proc., do wspomnianych 280 tys. osób. Na rynku działa już 1200 przedsiębiorstw tego typu. Prognozy zakładają, że tempo tego wzrostu zostanie utrzymane – w branży ma się pojawiać nawet do 20 tys. nowych posad rocznie.

SSC ulega też profesjonalizacji, gdyż przed laty, w „pionierskich” czasach, w firmach z tego rynku zatrudniano przede wszystkim studentów. Dziś poszukiwane są osoby o znacznie szerszych kompetencjach i doświadczeniu: z obszaru finansów, marketingu, HR, logistyki czy – no cóż, to dziś pozycja obowiązkowa – IT. To około 80 proc. procesów rekrutacyjnych w tej branży.


Dodajmy, że w ślad za zapotrzebowaniem idą zarobki, które na początku br. skrzętnie podliczyła firma Antal. Przykładowo księgowy w dziale księgi głównej ma szanse zarabiać w sektorze BPO/SSC od 6 do 9 tys. zł brutto (wiele zależy od znajomości języków), menedżer w dziale księgi głównej zarabia zaś dwukrotnie więcej (widełki od 13 do 16 tys. zł brutto). Pensję debiutanta na tym rynku wycenia się na 4 tys. zł netto.

Dynamika tej branży przejawia się też – według ABSL – w szybkich ścieżkach kariery oraz bonusach: opiece medycznej, elastycznym czasie pracy, możliwościach podejmowania pracy zdalnej lub proponowanych funduszach socjalnych.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Na jednym ze szkoleń uczestnicy robią ćwiczenie. Mają przygotować prostą anegdotę. Na dowolny temat. Może to być własna historia. Może być zasłyszana. Jedna z uczestniczek bardzo precyzyjnie i dobrze opowiada historię „o bezstresowym wychowaniu”. Być może ją znasz.

Igor IluninIgor Ilunin

Komunikacja machine-to-machine jest jednym z kluczowych składników przyszłości transportu globalnego.

Łukasz MurawskiŁukasz Murawski

Jeśli piszesz (lub zamierzasz pisać) książki, to raport z badań stanu czytelnictwa w Polsce za rok 2017 powinien Cię dodatkowo motywować.