O tyle musiałby wzrosnąć próg w 500+, by najbiedniejsi utrzymali świadczenia. Nie zapowiada się na to

Podniesienie płacy minimalnej pozbawi w przyszłości wielu rodziców dodatkowych świadczeń z programu 500+, jeśli progi dochodowe się nie zmienią
Podniesienie płacy minimalnej pozbawi w przyszłości wielu rodziców dodatkowych świadczeń z programu 500+, jeśli progi dochodowe się nie zmienią fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Gazeta
Podniesienie płacy minimalnej nie poszło w parze z podwyższeniem progów w programie 500+. Z tego powodu wypadną z niego najbiedniejsze rodziny z pensją minimalną, które kryterium przekroczą zaledwie o kilkanaście złotych. Aby utrzymać świadczenia, próg dochodowy musiałby wzrosnąć aż o 172 zł.


Jak wynika z wyliczeń portalu money.pl, aby rodzice, którzy wychowują samotnie jedno dziecko lub rodziny 2+2, otrzymali w najbliższych latach dodatek 500+, próg dochodowy w programie powinen wynosić 972 zł. Obecne kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie - nie zmienia się od lat.

W efekcie już po pierwszym okresie wypłacania świadczeń, z systemu wypadło blisko 250 tys. osób.

I na razie nie zapowiada się, by miało ulec zmianie. Choć podniesienie płacy minimalnej w 2019 r. do 2250 zł brutto, czyli 1634 zł na rękę, na pierwszy rzut oka wydaje się mieć same plusy, to stracą na tym najbiedniejsze rodziny.

Kilkanaście złotych mniej i mieliby 500+
„Wyborcza” dotarła do rodziców, którzy kryterium dochodowe do otrzymania 500+ przekraczają zaledwie o kilkanaście złotych. To, że nie załapali się na świadczenia, obierają jako niezasłużoną karę.

Na obecnie pobierane świadczenia czy te właśnie przyznawane podniesienie płacy minimalnej nie wpłynie - dochód na nie oblicza się na podstawie zarobków w 2017 r. Jednak już 2020 r. przyniesie niemiłą niespodziankę. Samotni rodzice z jednym dzieckiem i rodziny 2+2 z pensją minimalną na dodatki się już nie załapią.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, podniesienie płacy minimalnej na 2019 r. było kością niezgody między resortem pracy a ministerstwem finansów. Ten pierwszy chciał pokazać, że jest hojny; drugi hamował jego zapędy przypominając, że nawet nieduży wzrost przekłada się na stan finansów państwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie

Oceń ten artykuł:

Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Igor IluninIgor Ilunin

Większość ludzi już jest przyzwyczajona do przyswajania danych i multimediów na wielu ekranach. Stąd oczekiwana, że samochody zapewnią podobne możliwości, są naturalne.

Piotr BuckiPiotr Bucki

Czasem na szkoleniach przeprowadzam pewien eksperyment. Proszę uczestników, żeby wskazali lewą i prawą stronę. Nic trudnego. Dla przeważającej większości. To jednak nie koniec eksperymentu.

Tomasz SwiebodaTomasz Swieboda

Polski rynek venture capital z roku na rok staje się coraz dojrzalszy i powoli zaczyna przypominać zachodnie ekosystemy. Tak w ostatnich dwóch latach wyglądała lokalna scena startupowa.