O tyle musiałby wzrosnąć próg w 500+, by najbiedniejsi utrzymali świadczenia. Nie zapowiada się na to

Podniesienie płacy minimalnej pozbawi w przyszłości wielu rodziców dodatkowych świadczeń z programu 500+, jeśli progi dochodowe się nie zmienią
Podniesienie płacy minimalnej pozbawi w przyszłości wielu rodziców dodatkowych świadczeń z programu 500+, jeśli progi dochodowe się nie zmienią fot. Alina Gajdamowicz / Agencja Gazeta
Podniesienie płacy minimalnej nie poszło w parze z podwyższeniem progów w programie 500+. Z tego powodu wypadną z niego najbiedniejsze rodziny z pensją minimalną, które kryterium przekroczą zaledwie o kilkanaście złotych. Aby utrzymać świadczenia, próg dochodowy musiałby wzrosnąć aż o 172 zł.

Jak wynika z wyliczeń portalu money.pl, aby rodzice, którzy wychowują samotnie jedno dziecko lub rodziny 2+2, otrzymali w najbliższych latach dodatek 500+, próg dochodowy w programie powinen wynosić 972 zł. Obecne kryterium dochodowe - 800 zł na osobę w rodzinie - nie zmienia się od lat.

W efekcie już po pierwszym okresie wypłacania świadczeń, z systemu wypadło blisko 250 tys. osób.

I na razie nie zapowiada się, by miało ulec zmianie. Choć podniesienie płacy minimalnej w 2019 r. do 2250 zł brutto, czyli 1634 zł na rękę, na pierwszy rzut oka wydaje się mieć same plusy, to stracą na tym najbiedniejsze rodziny.

Kilkanaście złotych mniej i mieliby 500+
„Wyborcza” dotarła do rodziców, którzy kryterium dochodowe do otrzymania 500+ przekraczają zaledwie o kilkanaście złotych. To, że nie załapali się na świadczenia, obierają jako niezasłużoną karę.

Na obecnie pobierane świadczenia czy te właśnie przyznawane podniesienie płacy minimalnej nie wpłynie - dochód na nie oblicza się na podstawie zarobków w 2017 r. Jednak już 2020 r. przyniesie niemiłą niespodziankę. Samotni rodzice z jednym dzieckiem i rodziny 2+2 z pensją minimalną na dodatki się już nie załapią.

Jak pisaliśmy w INNPoland.pl, podniesienie płacy minimalnej na 2019 r. było kością niezgody między resortem pracy a ministerstwem finansów. Ten pierwszy chciał pokazać, że jest hojny; drugi hamował jego zapędy przypominając, że nawet nieduży wzrost przekłada się na stan finansów państwa.
Znajdź nas na Znajdź nas na instagramie
Trwa ładowanie komentarzy...

BLOGI

NAJNOWSZE WPISY

Piotr BuckiPiotr Bucki

Aaron Sorkin – amerykański dramaturg, scenarzysta, reżyser i producent filmowy i telewizyjny – przekonuje, że jeśli nie masz w swojej opowieści takich słów jak „ale”, „jednak”, „z wyjątkiem”, „poza”, „tymczasem”, to nie stworzysz dobrej historii. Jeśli nie masz właśnie takich słów funkcyjnych, to nie masz też dobrej narracji do swojej prezentacji.

Jarosław TrelaJarosław Trela

Całkiem niedawno rozpoczął się nowy rok 2019. Jaki był poprzedni dla mnie i mojej firmy? Odpowiem obiektywnie i szczerze. Dobry. Z dumą mogę powiedzieć, że cały czas rośniemy, notujemy zyski, a pracy nie brakuje. Jest to zasługa kilku składowych. Po pierwsze wzrastającej świadomości co do sektora odnawialnych źródeł energii.

Krzysztof SurgutKrzysztof Surgut

Twoja Firma została zaatakowana przez hakerów? No to może warto odpowiedzieć im "Pięknym za Nadobne" i przygotować lub zlecić kontratak? To nie jest najlepszy pomysł. Dlaczego? Zapraszam do lektury.